Kolejny krok w stronę unijnych miliardów. Prezydent ratyfikował ważną decyzję liderów UE

Dzisiaj prezydent Andrzej Duda ratyfikował decyzję liderów państw Unii Europejskiej dot. zwiększenia zasobów własnych w budżecie UE. To bardzo istotny krok w kierunku uruchomienia środków z unijnego funduszu odbudowy. Do Polski z tej puli trafić ma ok. 770 mld złotych.

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Prezydent w piątek złożył podpis pod ustawą, w której parlament zgodził się na dokonanie ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej o systemie zasobów własnych. Dzień wcześniej przyjął ją Senat, a 4 maja - Sejm.

Dzisiaj Andrzej Duda ratyfikował decyzję liderów państw Unii Europejskiej, która dotyczyła zwiększenia zasobów własnych UE. Była ona owocem szczytu unijnego, podczas którego zawarto porozumienie o otworzeniu specjalne instrumentu nazywanego Funduszem Odbudowy. Dla jego uruchomienia potrzeba było ratyfikacji decyzji o nowych zasobach własnych ze strony wszystkich państw UE.

Do Polski, z Funduszu Odbudowy i planu budżetowego Unii, trafić ma ok. 770 mld złotych, 

- Polska ma być jednym z największych beneficjentów tego planu. To ogromna kwota, która będzie mogła być wykorzystana na różne cele, przede wszystkim rozwój infrastrukturalny naszego kraju i która będzie zbliżać nas do najbardziej rozwiniętych państw UE, tzw. Starej Unii

- mówił prezydent Duda.

Głowa państwa podziękowała posłom i senatorom, których "decyzja umożliwiła ratyfikację".

- Wierzę, że rozwiązania finansów przewidziane przez UE będą remedium, które nie tylko pozwoli wyjść z kryzysu, ale także dokonać skoku rozwojowego pod względem infrastrukturalnym naszemu krajowi. Niektórzy porównują ten instrument do planu Marshalla. Mam nadzieję, że tak będzie i przyniesie taki efekt, jaki wywołał plan Marshalla dla wolnej, zachodniej części Europy - dodał.

(fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska)

 

Źródło: niezalezna.pl

#Unia Europejska #fundusz odbudowy #prezydent #Andrzej Duda

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo