Fijołek zapowiada konsultacje ze środowiskiem urbanistów

Kandydujący w wyborach prezydenta Rzeszowa wiceprzewodniczący rady miasta Konrad Fijołek przedstawił swoje propozycje dotyczące planowania przestrzeni miejskiej. Wśród nich znalazły się m.in. powołanie architekta miejskiego i konsultacje ze środowiskiem rzeszowskich urbanistów.

Twitter/ Konrad Fijołek @FijoKonrad

Fijołek na konferencji prasowej powiedział, że spotkał się z architektami, radnymi i samorządowcami i rozmawiał na temat przestrzeni i jej wpływie na jakość życia mieszkańców Rzeszowa. W rozmowach z kandydatem brał udział m.in. Janusz Sepioł, architekt i historyk sztuki, w latach 2002-2006 marszałek województwa małopolskiego, "autorytet" w dziedzinie urbanistyki przestrzeni.

Na konferencji prasowej Sepioł zwrócił uwagę, że Rzeszów jest jednym z nielicznych miast, które nie musi się troszczyć o to, że traci liczbę mieszkańców. „Ale Rzeszów stoi przed problemem przejrzenia i zbudowania na nowo swojej strategii rozwoju i spiętego z nim studium rozwoju miasta” – dodał.

Fijołek natomiast powiedział, że przestrzeń ma decydujący wpływ na jakość życia. Jego zdaniem decyduje także o tym, gdzie i jaką mamy pracę, jak nam się mieszka, żyje i spędza wolny czas, wpływa też na zdrowie.

Polityk zaznaczył, że w czasie spotkania przyjęto kilka zasad, wśród nich są m.in. stałe rozmowy i konsultacje ze środowiskiem rzeszowskich architektów i urbanistów, powołanie i ważna rola architekta miejskiego oraz konsultacje z mieszkańcami i radami osiedli na temat planowania przestrzeni miejskiej.

Fijołek zapowiedział również większą rolę konkursów na projektowanie m.in. budynków publicznych. Powtórzył też swoją propozycję, aby każdy mieszkaniec Rzeszowa miał maksymalnie 10 minut do terenów zielonych.

Przedterminowe wybory w Rzeszowie muszą odbyć się w związku z tym, że rządzący miastem od 2002 roku Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego br. po tym, gdy przeszedł COVID-19. Wybory zaplanowano na 13 czerwca br.

Fijołek, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa, startuje w wyborach z poparciem m.in. PO, Lewicy, PSL i ruchu Polska 2050.

Oprócz niego w wyborach kandydują: popierana przez PiS i rzeszowski region NSZZ „Solidarność” wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wspierany przez Ferenca wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł oraz poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Podkarpackie

Dominika Pazdyka
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo