UWAGA! Tajemniczy wirus atakuje łososie

Wirus atakujący łososie rozprzestrzenił się z hodowli atlantyckich na łososia dzikiego z Pacyfiku – informują naukowcy na łamach pisma „Science Advances”.

zdjęcie ilustracyjne
Barbara Jackson/pixabay.com/service/license/

Wirus pochodzi z atlantyckich hodowli łososia u wybrzeży Norwegii. W wyniku zagęszczenia populacji ryb w hodowlach patogen ten ma dobre warunki do rozprzestrzeniania się. Okazało się np., że obecnie niemal powszechnie występuje w hodowlach łososia u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie.

Z kolei z lokalnych hodowli wirus przenosi się na populacje pacyficznego dzikiego łososia. Dowiodło tego sekwencjonowanie genetyczne genomu wirusa, które przeprowadzili naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej oraz innych ośrodków.

Im bliżej hodowli znajduje się populacja dzikiego łososia, tym więcej w niej wystąpień wirusa – informują badacze.

Rybi ortheowirus, który należy do rodziny reowirusów, atakuje głównie nerki i wątrobę łososi.

Z analiz genetycznych wynika, że linia wirusów, występująca na północno-wschodnim Oceanie Spokojnym oddzieliła się od linii atlantyckiej ok. 30 lat temu. Oznaczałoby to, że zainfekowanie populacji dzikiego łososia jest stosunkowo niedawne. Nastąpiło zapewne wraz z rozwojem oceanicznych farm łososiowych - sugerują badacze.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#natura #ekologia #styl życia #badania #nauka #ortheowirus

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo