Prezydent o odbudowie Pałacu Saskiego: Ufam, że będzie wymownym znakiem

"Ufam, że odbudowa Pałacu Saskiego będzie wymownym znakiem niepodległej Rzeczpospolitej i jednocześnie symbolem naszej współczesnej Polski" - podkreślił w liście do uczestników kongresu "Polska Wielki Projekt" prezydent Andrzej Duda.

Pałac Saski w Warszawie, 1930 r.
Autorstwa The source didn`t provide an information who personally the author is. - The book of A. Jankowski "Warszawa" Publisher:Wydawnictwo Polskie, Poznań, (1920-1925 no precise date of publishing included) page 81, Domena publiczna, http

O godz. 11 na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczął się dwudniowego kongresu "Polska Wielki Projekt". Tegoroczna, XI edycja odbywa się pod hasłem "XXI wiek - Bezpieczeństwo - Kultura".

List Andrzeja Dudy do uczestników kongresu odczytał prezydencki minister Wojciech Kolarski. Prezydent, który objął honorowy patronat nad kongresem wyraził uznanie, że mimo trudności związanych z trwającą pandemią to ważne i wielce zasłużone przedsięwzięcie jest kontynuowane.

Nawiązał też do hasła tegorocznego kongresu podkreślając, że trafnie wskazuje najistotniejsze wyzwania, przed którymi stajemy u progu trzeciej dekady stulecia.

- Od samego jego początku, wraz z atakiem na World Trade Center, stało się jasne, że kończą się czasy powojennego spokoju, do którego przyzwyczaił się krąg Euroatlantycki. Zarazem też na porządku dziennym stanęła kwestia różnic, sporów i konfliktów cywilizacyjnych

- zauważył prezydent.

Jak dodał, w ciągu minionych 20 lat Zachód zmaga się z oboma tymi zagadnieniami i są one kluczowe również dla Polski, dla jej rozwoju i pomyślności obywateli, dla naszej tożsamości i przyszłości.

Prezydent wyraził przekonanie, że odpowiedzi na oba te wyzwania i wynikające z nich problemy są ze sobą ściśle powiązane.

- Oprócz konieczności współdziałania na arenie międzynarodowej na rzecz pokoju i bezpieczeństwa, kluczową sprawą jest wola pielęgnowania osiągnięć, które urzeczywistniają takie wartości jak wolność i godność każdego człowieka, suwerenność państwowa, demokracja i rządy prawa, swobody obywatelskie. To wspaniałe dziedzictwo wymaga naszego stałego zaangażowania

 - podkreślił Duda.

Według prezydenta istotne są też wielkie symbole podkreślające aktualność tradycji i ciągłość dziejów naszej ojczyzny. W tym kontekście wskazał, że takim symbolem był Zamek Królewski, odbudowany z wojennych zniszczeń dzięki woli i zaangażowaniu całego narodu.

- Ufam, że wkrótce podobną rolę odegra odbudowa zachodniej pierzei placu Piłsudskiego, z Pałacami Saskim i Brühla. Będzie to wymowny znak niepodległej Rzeczpospolitej, której stulecie odrodzenia się świętujemy. Jednocześnie będzie to także symbol naszej współczesnej Polski - państwa suwerennego i nowoczesnego, którego pomyślność i bezpieczeństwo są oparte na patriotyzmie i zaangażowaniu obywateli

- napisał prezydent Duda.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Polska #historia #pałac saski

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo