Były zapowiedzi, czas na działanie? Premier: Kwotą wolną od podatku zajmiemy się w czerwcu

"Podatkowe fair play" - tak rozwiązania Polskiego Ładu zapowiada premier Mateusz Morawiecki. - Bez wsparcia państwa nie urosłyby takie potęgi, jak firmy francuskie, niemieckie czy włoskie. Każdy, kto zna biznes doskonale wie, jak państwo pomaga - podkreślił szef rządu. Zapowiedział też, że ustawa dotycząca wyższej kwoty wolnej od podatku może zostać zaproponowana już w czerwcu.

Mateusz Morawiecki
Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Mateusz Morawiecki, podczas wizyty w Novo Pak na Mazowszu powiedział, że "po pandemii wszystkie firmy chcą wrócić do normalnego trybu funkcjonowania i widzą, że sytuacja się zmieniła".

Jak wyjaśnił, z rozmów z przedstawicielami wizytowanej spółki wynika, że pandemia przyniosła liczne problemy, takie jak np. "pozrywane łańcuchy dostaw".

- Staramy się dopomóc polskim przedsiębiorcom. Utrzymanie miejsc pracy, utrzymanie rynków zbytu - to była nasza filozofia przez te 12, 14 miesięcy w pandemii, która naruszyła podstawy finansowe i funkcjonowania bardzo wielu polskich firm

- powiedział szef rządu.

- W ogromnym stopniu udało się to zrobić. Polska ma najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej. To jest najlepszy dowód przechowania tej największej wartości, jaką są polscy pracownicy

 - dodał.

- Nowe wyjście po pandemii wymaga planu i my ten plan mamy

- zadeklarował Morawiecki.

"To jest Polski Ład, w obszarze wsparcia firm to jest podatkowe fair play. Wszyscy zgadzamy się, że podatki muszą być niskie i one będą jedne z najniższych w UE, ale wiemy też, że one muszą być sprawiedliwe. Wiemy też, że bez wsparcia państwa nie urosłyby takie potęgi, jak firmy francuskie, niemieckie czy włoskie. Każdy, kto zna biznes, doskonale wie, jak państwo pomaga" 

Jak dodał Morawiecki, Polski Ład spowoduje utworzenie nowych miejsc pracy. Padła nawet konkretna liczba.

- Polski Ład to utworzenie ponad 500 tys. nowych miejsc pracy. A my udowodniliśmy, nasz rząd, rząd Zjednoczonej Prawicy udowodnił, że potrafimy wspierać przedsiębiorców i rynek pracy w taki sposób, że pracy jest dzisiaj najwięcej w historii III Rzeczpospolitej, i oby tak zawsze było, i tak będzie

- powiedział premier.

Proponowane zmiany w systemie podatkowym w ramach Polskiego Ładu przewidują m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł. Ta kwestia może zostać rozwiązana już wkrótce. 

- Chcemy w czerwcu wyjść z ustawą podwyższającą kwotę wolną od podatku do poziomu jednego z najwyższych w Europie - zapowiedział szef rządu. Premier wskazał, że po zmianach kwota wolna od podatku w Polsce będzie wyższa niż we Francji, Hiszpanii, we Włoszech czy w Danii.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Polski Ład

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo