Ciekawostki turystyczne: Zamek w Korzkwi

Zamek w Korzkwi jest położony zaledwie 13 km od krakowskiego Rynku. Jest to zamek rycerski znajdujący się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowany w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Korzkiew, w gminie Zielonki. Od 1997 r. jego właścicielem jest architekt Jerzy Donimirski, który podjął się odnowienia i odbudowania zamku.

Baszta bramna zamku korzkiewskiego
Jakub Hałun; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Od tego czasu trwają prace budowlane na zamku, który pełni także rolę hotelu. Planowana jest także odbudowa mieszczącego się dawniej w pobliżu zamku dworu, stawów, a także stworzenie małego muzeum i skansenu.

Historia zamku sięga XIV w. W 1352 r. Jan z Syrokomli zakupił wzgórze Korzkiew i wybudował na nim prostokątną, kamienną, podpiwniczoną wieżę, pełniącą funkcję obronną i mieszkalną. O obronnym charakterze zamku decydowała lokalizacja (bagno u podnóża budowli).

Kolejnymi właścicielami byli: Szczepan Świętopełk z Irządz, kupiec Piotr Krupka, rodzina Zborowskich i Ługowskich. Pod koniec XV w., w XVI w. oraz 1720 r. (właścicielami byli wówczas Jordanowie), budowla została przebudowana. Zamek znajdował się następnie w rękach Wesslów i Wodzickich, a pod koniec XIX w. popadł w ruinę.

Pod koniec lat 60 XX w. przeprowadzono badania architektoniczne. Obecne wysiłki renowacyjne podjęte przez Jerzego Donimirskiego prowadzone są w oparciu o historyczno-architektoniczne prace zespołu Waldemara Niewaldy.

Zespół zamkowy w skład którego wchodzą:  zamek, dom mieszkalny, budynek gospodarczy folwarczny oraz park.


 

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Zamek w Korzkwi #podróże #Polska #podróże po Polsce

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo