Gowin poprze kandydata opozycji? Nieoficjalnie: Zaskakujące podpisy w sprawie RPO

Marcin Wiącek będzie kandydatem kilku ugrupowań na Rzecznika Praw Obywatelskich. Poparcie dla kierownika Zakładu Praw Człowieka na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego ogłosili dziś: PSL, Polska 2050, Lewica i Koalicja Obywatelska. Z nieoficjalnych informacji wynika, że jest jeszcze kilka - dość zaskakujących - podpisów pod tą kandydaturą.

Jarosław Gowin
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

- Prezes Porozumienia Jarosław Gowin, posłowie tej partii: Marcin Ociepa, Andrzej Gut-Mostowy i Wojciech Murdzek oraz poseł PiS Zbigniew Girzyński podpisali się pod kandydaturą prof. Marcina Wiącka na RPO

- wynika z nieoficjalnych informacji, do których dotarła Polska Agencja Prasowa. 

Kandydaturę prof. Wiącka, kierownika Zakładu Praw Człowieka na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawił w czwartek na konferencji prasowej lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Pod kandydaturą Wiącka podpisali się posłowie: KP-PSL, KO, Lewicy kół Polska 2050 i Polskie Sprawy oraz posłowie niezrzeszeni: Ireneusz Raś i Lech Kołakowski.

Wybór RPO jest konieczny, ponieważ we wrześniu zeszłego roku upłynęła kadencja RPO Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca. 

PiS ma zgłosić kandydaturę senator niezależnej Lidii Staroń. 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#polityka #Sejm #parlament #Rzecznik Praw Obywatelskich

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo