Z OSTATNIEJ CHWILI

Dawid Kubacki drugi w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Titisee-Neustadt • • •

Nowe FAKTY: Białoruś wezwała samolot Ryanair do lądowania… zanim dostała maila o rzekomej bombie

Nagły zwrot akcji w sprawie przymusowego lądowania samolotu linii Ryanair w Mińsku. Dotychczas białoruski reżim przekonywał, że przyczyną uziemienia samolotu było zagrożenie bombowe. Tymczasem z najnowszych informacji wynika, że lotnisko w Mińsku ostrzegło pilota o bombie… jeszcze zanim samo otrzymało budzące podejrzenia pogróżki w tej sprawie. Czyżby kontrolerzy lotu wykazali się darem jasnowidzenia? Nic z tych rzeczy! Dziennikarze „Der Spiegel” dotarli do dokumentów, które nie pozostawiają żadnych złudzeń, w kwestii intencji zmuszenia pilota do lądowania na mińskim lotnisku.

937983/pixabay.com/service/license/

Lecący z Aten do Wilna samolot linii Ryanair dotarł do białoruskiej przestrzeni powietrznej w niedzielę o godz. 12.30. Kontrola lotów w Mińsku natychmiast skierowała do pilota ostrzeżenie, że na pokładzie maszyny znajduje się bomba, która może zostać zdetonowana nad Wilnem, i zaleciła lądowanie na lotnisku w stolicy Białorusi.

Na pytania pilota dotyczące źródeł tych informacji kontrolerzy odpowiedzieli, że pochodzą z maila otrzymanego przez służbę bezpieczeństwa lotniska, ale wiadomość wysłano do kilku portów lotniczych.

Dar jasnowidzenia białoruskich kontrolerów

O godz. 12.47 samolot zmienił kurs i skierował się do Mińska. Jak wynika z informacji niemieckiego tygodnika, rozmowa pilota z wieżą pochodzi z transkrypcji nagrania udostępnionej przez ministerstwo transportu Białorusi.

„Der Spiegel” dotarł tymczasem do maila przesłanego do lotniska w Mińsku, który wyciekł do Dossier Center, prowadzonego przez Michaiła Chodorkowskiego w Londynie portalu śledzącego „kryminalną aktywność osób powiązanych z Kremlem”.

Wiadomość wysłaną przez pocztę elektroniczną ProtonMail mińskie lotnisko otrzymało o godz. 12.57, czyli już po zawróceniu samolotu i niemal pół godziny po pierwszych ostrzeżeniach kontroli lotów.

Mający siedzibę w Szwajcarii ProtonMail również potwierdził w czwartek, że wiadomość podawana jako przyczyna przekierowania samolotu została wysłana już po zmianie kursu przez maszynę.

Białoruska wersja wydarzeń... legła w gruzach

Podpisany rzekomo przez „żołnierzy Hamasu” mail rzeczywiście zawierał groźbę wysadzenia bomby, żądano w nim zaprzestania ostrzału Strefy Gazy oraz wspierania Izraela przez UE.
- ujawnia „Der Spiegel”, który uzyskał wgląd w treść wiadomości.

Terroryści z Hamasu odcięli się jednak od treści maila. Zdaniem niemieckiej gazety zebrano już wystarczająco dużo dowodów, aby uznać, że forsowana przez białoruskie władze wersja, że za pogróżkami stoi ta radykalna palestyńska organizacja, jest zdaniem tygodnika „bardziej niż wątpliwa”.

Gazeta ustaliła, że ta sama wiadomość dotarła na lotnisko w Wilnie o godz. 12.25. Z kolei grecki urząd lotniczy stanowczo zaprzeczył, by takie informacje otrzymało lotnisko w Atenach.

W środę Alaksandr Łukaszenka powiedział, że „informacja o bombie przyszła ze Szwajcarii”. Tymczasem władze tego kraju zaprzeczyły, by kontaktowały się w tej sprawie z Mińskiem. Jak tłumaczy „Der Spiegel”, słowa Łukaszenki mogły wynikać z tego, że maila wysłano z ProtonMaila.

Większość obserwatorów uważa, że przedstawiany przez władze Białorusi przebieg wydarzeń jest wysoce nieprawdopodobny, a alarm bombowy został upozorowany - podsumowuje niemiecki tygodnik.


Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały do samolotu myśliwiec MiG-29. Po wylądowaniu maszyny w Mińsku aresztowano obecnego na pokładzie opozycyjnego blogera i aktywistę Ramana Pratasiewicza, a także jego partnerkę Sofiję Sapiegę. Oboje przebywają w areszcie. Podobnie jak inni opozycjoniści Pratasiewicz jest przez władze Białorusi uznawany za osobę „zaangażowaną w terroryzm”. Zarówno on, jak i Sapiega są oskarżani m.in. o „organizację zamieszek” i działania poważnie naruszające porządek publiczny.

Działania Białorusi spotkały się z krytyką państw zarzucających władzom w Mińsku łamanie prawa międzynarodowego, piractwo, porwanie samolotu i terroryzm państwowy.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Ryanair #Białoruś #Raman Pratasiewicz

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo