Koniec śledztwa ws. katastrofy w Szczyrku

Bielska prokuratura okręgowa zakończyła śledztwo w sprawie wybuchu gazu i zawalenia domu w Szczyrku, w którym zginęło osiem osób. W ciągu siedmiu dni do sądu skierowany zostanie akt oskarżenia. Obejmie sześć osób.

fot. bielsko.slaska.policja.gov.pl

"26 maja zostało wydane postanowienie o zamknięciu śledztwa. Zgodnie z Kodeksem Postępowania Karnego prokuratorzy mają teraz siedem dni na skierowanie aktu oskarżenia do sądu. Zostanie złożony w sądzie okręgowym w Bielsku-Białej"

– powiedziała rzecznik prokuratury okręgowej Agnieszka Michulec.

Do tragedii w Szczyrku doszło wieczorem 4 grudnia 2019 r. Wybuch gazu zniszczył całkowicie trzykondygnacyjny dom. Ratownicy znaleźli w gruzach ciała ośmiu osób, w tym czworga dzieci.

Po wybuchu bielska prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo. Ustalono m.in., że istniał ścisły związek między wybuchem gazu a pracami budowlanymi prowadzonymi pod ulicą, przy której stał zniszczony dom. Rozszczelniony został przebiegający pod drogą gazociąg.

18 grudnia 2019 r. zatrzymani i aresztowani zostali trzej mężczyźni: Roman D., szef firmy budowlanej, która zleciła wykonanie przewiertu, Marcin S., operator wiertnicy, a także jego pomocnik Józef D. Dwaj ostatni opuścili już areszt. Roman D. nadal w nim przebywa.

Mężczyźni usłyszeli zarzuty z art. 163 Kodeksu Karnego. Dotyczą one sprowadzenia pożaru i zawalenia się budynku, w wyniku czego śmierć poniosło osiem osób. Grozi im do 12 lat więzienia.

W ubiegłym tygodniu doprecyzowane zostały zarzuty wobec nich.

"Rozszerzony został opis czynów. Kwalifikacja nie uległa zmianie. (…) Zostało ustalone, że jest większa liczba pokrzywdzonych z uwagi na narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo dla zdrowia lub życia oraz większe zniszczenia mienia"

– wyjaśniła rzecznik.

Bielska prokuratura okręgowa przedstawiła zarzuty także trzem innym osobom. Dotyczą one m.in. fałszowania i posługiwania się fałszywą dokumentacją dotyczącą realizacji budowy nitki gazociągu. Mieli także składać nieprawdziwe zeznania. Wobec nich zastosowane zostały wolnościowe środki zapobiegawcze, m.in. dozory policyjne, zakaz opuszczania kraju i poręczenia majątkowe.

Zarzuty dla tych trzech osób nie mają związku z samą katastrofą. Są to pracownicy innej firmy, realizującej inwestycję związaną z rozbudową sieci gazowej. Nie są związani z trzema pierwszymi podejrzanymi. Za składanie nieprawdziwych zeznań grozi do 8 lat więzienia, a za fałszowanie dokumentacji i posługiwanie się nią do 5 lat.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

 

#Szczyrk #katastrofa budowlana #śledztwo #Polska

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo