Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Tajemniczy proces o szpiegostwo w Chinach

Chińskie władze postawiły w czwartek przed sądem posiadającego australijskie obywatelstwo pisarza i blogera Yang Hengjuna, którego oskarżają o szpiegostwo. Ambasador Australii w Pekinie Graham Fletcher nie został wpuszczony na rozprawę – podała agencja Reutera.

David Yu/pixabay.com/service/license/

Ambasador powiedział dziennikarzom przed budynkiem pekińskiego sądu, że jako powód odmowy wstępu wskazano pandemię Covid-19, choć MSZ informowało wcześniej australijskich dyplomatów, że sprawa dotyczy bezpieczeństwa państwowego i dlatego nie mogą w niej uczestniczyć.

To głęboko godne ubolewania, niepokojące i niesatysfakcjonujące. Od dawna mamy obawy związane z tą sprawą, w tym z brakiem przejrzystości, i dlatego uznaliśmy, że jest to przykład arbitralnego aresztowania.
- powiedział Fletcher.

Sprawa Yanga owiana jest tajemnicą, a chińskie urzędy nie ogłosiły nawet, na rzecz jakiej agencji wywiadowczej miał on rzekomo szpiegować w Chinach. Grozi mu 10 lat więzienia lub więcej, jeśli zostanie skazany za zagrożenie bezpieczeństwu państwa.

Przed budynkiem sądu policjanci sprawdzali dokumenty dziennikarzy, którzy również nie zostali wpuszczeni na rozprawę – pisze Reuters.

Do procesu nie dopuszczono też żony Yanga, Yuan Xiaoliang, która nie mogła się z nim spotkać, odkąd oboje zostali zatrzymani na lotnisku w Kantonie w styczniu 2019.

W ostatniej wiadomości do krewnych z marca oskarżony przekazał, że pogorszył się jego stan zdrowia, ale nie powinni się martwić, ponieważ on sam się nie boi. 

Jeśli ktoś chce się na mnie zemścić za to, co pisałem, proszę wytłumaczyć ludziom w Chinach, co zrobiłem i (wyjaśnić im) znaczenie moich tekstów.
- napisał Yang.

Urodzony w Chinach Yang był w przeszłości chińskim dyplomatą, ale później otrzymał obywatelstwo australijskie i rozpoczął karierę jako pisarz powieści szpiegowskich. Prowadził również blog, na którym komentował sprawy polityczne, i był aktywny w chińskich mediach społecznościowych, gdzie opowiadał się za demokracją.

Sprawa Yanga wpisuje się w postępujące pogorszenie relacji Chin z Australią i innymi sojusznikami USA. Tarcia nasiliły się w ubiegłym roku, gdy premier Australii Scott Morrison wzywał do przeprowadzenia niezależnego śledztwa w sprawie pochodzenia koronawirusa. Pekin sięgnął w odwecie po gospodarcze środki nacisku, nakładając formalne i nieformalne restrykcje na import australijskich towarów.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Chiny #szpiegostwo

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo