Rosyjskie bombowce nad Morzem Śródziemnym. Jaki był cel lotów?

Rosyjskie bombowce Tu-22M3, które przybyły 25 maja do bazy Hmejmim w Syrii zaczęły dziś loty nad Morzem Śródziemnym. - Załogi bombowców mogły w praktyce przećwiczyć wykonywanie zadań w nowych rejonach geograficznych - podkreśla dziennik "Izwiestija".

Zdjęcie ilustracyjne
Autorstwa Alex Beltyukov - http://russianplanes.net/EN/ID56447, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17135636

Bombowce, osłaniane w powietrzu przez myśliwce Su-35, wzniosły się w powietrze w odstępie kilku minut. Dokładnej liczby maszyn biorących udział w przelocie nie podano, przy czym mowa była o przybyciu 25 maja do Hmejmim trzech Tu-22M3. Grupa samolotów przebywała w powietrzu przez trzy godziny.

Dowódca personelu bombowców cytowany przez "Izwiestija" powiedział, że załogi "zyskały unikalne doświadczenie lotów na południowej szerokości geograficznej", a sprzęt "potwierdził swoją niezawodność" w tamtejszych warunkach klimatycznych, tj. przy silnych upałach.

Przybycie Tu-22M3 do bazy Hmejmim nastąpiło po rekonstrukcji pasa startowego tego lotniska, użytkowanego przez Rosję od czasu rozpoczęcia przez nią w 2015 roku operacji wojskowej w Syrii. Baza Hmejmim to wojskowa część lotniska w Latakii.

Po modernizacji pasa startowego, wymianie nawierzchni i zainstalowaniu nowego sprzętu radiowego i sygnalizacji świetlnej do bazy Hmejmim mogą przybywać wszystkie typy samolotów rosyjskich sił zbrojnych.

- Tu-22M3 mają powrócić do baz w Rosji "po wykonaniu zadań szkoleniowych" - podały w środę "Izwiestija". Niemniej, komentatorzy spodziewają się, że w ślad za nimi do bazy w Syrii przybędą kolejne typy maszyn mogących przenosić ładunki nuklearne, np: Tu-95MS i Tu-160.

Bombowce Tu-22M3 wcześniej były używane przez rosyjskie siły zbrojne w Syrii, prowadząc ostrzały na jej terytorium w latach 2015-17. Musiały w tym celu, po starcie z Rosji, przebyć przestrzeń powietrzną Iranu i Iraku i ograniczać ilość pocisków na pokładzie ze względu na konieczność zapasów paliwa.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#siły zbrojne #militaria #konflikty #polityka zagraniczna

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo