Andrzej Duda w Tbilisi: Nasze narody łączą te same wartości. Najważniejsze to umiłowanie wolności

Prezydent Andrzej Duda wraz z żoną biorą udział w Tbilisi podczas obchodów Święta Niepodległości Gruzji. - Mało jest państw i narodów tak sobie bliskich jak nasze. Łączą nas te same wartości, a spośród nich najważniejsze, to umiłowanie wolności i suwerenności. Mamy je głęboko zakorzenione w naszych duszach od stuleci - mówił prezydent RP.

Andrzej Duda
twitter.com/prezydentpl

Prezydent Duda jest jedynym prezydentem innego kraju, który bierze udział w obchodach 30-lecia niepodległości współczesnej Gruzji.

Andrzej Duda nawiązał do 1918 r., kiedy Gruzja odzyskała niepodległość, wskazując, że naród tego kraju dokonał wówczas fundamentalnego wyboru i opowiedział się za samostanowieniem, wolnością i demokracją.

Zaznaczył, że choć bolszewicka Rosja swoją agresją przekreśliła marzenia o nowoczesnym i niepodległym państwie gruzińskim, już kilka lat później, to "pamięć o tamtych wzniosłych wydarzeniach trwale zapisała się w zbiorowej pamięci narodu".

"Dlatego też w momencie rozpadu Związku Sowieckiego kilka dziesięcioleci później Gruzini wiedzieli dokładnie, że pragną niepodległości, pragną swojego państwa. Dlatego w 2021 roku możemy wspólnie świętować także i 30-lecie odzyskania niepodległości"

- mówił.

Duda dodał, że wspomnienie tych wydarzeń uświadamia mu, jak "wyraźnie bliskim, a wręcz braterskim jest dla Polaków naród gruziński".

"Chociaż między Warszawą a Tbilisi jest przeszło 2 tys. kilometrów, to mało jest państw i narodów tak sobie bliskich jak nasze. Łączą nas bowiem te same wartości. Spośród nich najważniejsze to umiłowanie wolności i umiłowanie suwerenności, mamy je głęboko zakorzenione w naszych duszach od stuleci" - podkreślił polski prezydent.

Przypomniał, że przedstawiciele gruzińskiej emigracji po roku 1921, członkowie ówczesnych elit gruzińskich, wnieśli ogromnie cenny wkład w życie odrodzonej także w 1918 roku Polski.

Wspaniałą kartę w naszej wspólnej historii zapisali gruzińscy oficerowie, którzy wstąpili do szeregów Wojska Polskiego. Mija właśnie sto lat od chwili, gdy pierwsi podchorążowie i oficerowie z Gruzji skorzystali z możliwości służby kontraktowej w polskiej armii. Gruzini szybko zyskali uznanie swoim wojskowym kunsztem, a swoją ofiarność i przywiązanie do Rzeczypospolitej dobitnie potwierdzili w dramatycznych latach II wojny światowej

– mówił.

"Składam głęboki hołd gruzińskim bohaterom walczącym i poległym w obronie naszej Ojczyzny we wrześniu 1939 roku, walczącym i poległym w Powstaniu Warszawskim, a także gruzińskim ofiarom sowieckiej zbrodni katyńskiej" - dodał.

Po głównych uroczystościach Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda złożyli wieniec przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#świat #Gruzja #Andrzej Duda

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo