Wstrząsający apel rodziców Pratasiewicza! „Proszę, uratujcie go. Oni go zabiją”

Mieszkający we Wrocławiu rodzice Ramana Pratasiewicza, zatrzymanego w niedzielę w Mińsku przez białoruskie władze, w wywiadzie dla agencji AFP apelują do społeczności międzynarodowej o "uratowanie syna". "On nie zrobił nic złego" - przekonuje jego matka Natalia.

/ twitter.com/@KatedraKarneUJ

Natalia Pratasiewicz mówi w wywiadzie dla francuskiej agencji, że nie spała od dwóch nocy, ściskając telefon w dłoniach, w nadziei, że dostanie wiadomość od syna. 

Proszę, błagam, wzywam całą społeczność międzynarodową, aby go uratowała. To tylko reporter, to tylko dzieciak... (...) Proszę, uratujcie go. Oni go zabiją.
- mówi matka białoruskiego opozycjonisty.

46-letnia Natalia i jej mąż 48-letni Dzmitry uważają, że ich syn może przebywać w areszcie białoruskich tajnych służb. 

Prawnik próbował się z nim dzisiaj spotkać, ale nie mógł. Nadal nie wiemy, czy on tam jest, jaki jest jego stan, jak się czuje. Jednym ze sposobów, w jaki nasze władze stosują tortury, jest nieinformowanie rodziny o tym, gdzie przetrzymywani są krewni.
- podkreśla ojciec Ramana Pratasiewicza, były wojskowy.

Rodzice białoruskiego opozycjonisty pozostają w bliskim kontakcie z matką jego partnerki Sofii Sapiegi, studentki prawa w Wilnie, która została wraz z nim aresztowana w niedzielę w Mińsku.

Według rodziców Ramana Pratasiewicza w przekazie wideo, opublikowanym w poniedziałek przez białoruskie władze, wyraźnie widać było ślady pobicia ich syna. Dzmitry Pratasiewicz zwraca uwagę, że jego syn wyglądał na wyjątkowo zdenerwowanego, miał braki w uzębieniu i siniaki po lewej stronie twarzy i szyi.

Film był wyraźnie wyreżyserowany. Został nakręcony pod presją i nie można uwierzyć w to (co syn mówi na nagraniu). Ale przynajmniej pokazuje to, że nasz syn żyje.
- mówi ojciec Pratasiewicza.

Rodzice opozycjonisty przeprowadzili się do Polski w ubiegłym roku, po stłumieniu protestów, które miały miejsce na Białorusi po zakwestionowanych wyborach prezydenckich w sierpniu 2020 roku.

Według nich ich syn czuł się bezpiecznie w Unii Europejskiej, najpierw w Polsce, gdzie przeprowadził się w 2019 roku, a potem na Litwie. Ojciec tłumaczy, że Raman w Grecji przebywał na wakacjach ze swoją partnerką i „nie mógł przewidzieć takich konsekwencji”.

Był na pokładzie samolotu zarejestrowanego w kraju UE (…) i leciał z kraju UE do innego kraju UE.
- podkreśla Dzmitry, który z zadowoleniem przyjął decyzję UE o nowych sankcjach wobec Białorusi. Wierzy, że to „może pomóc radykalnie zmienić sytuację”.

Myślę, że pomoże to uwolnić mojego syna.
- mówi.

Łamiącym się głosem dodaje: 

Mój syn, ten młody człowiek chciał tylko powiedzieć prawdę o sytuacji. Nie zrobił nic złego.
[polecam:https://niezalezna.pl/396931-wspolpracownik-pratasiewicza-wzywa-do-calkowitej-izolacji-bialorusi?msnc]

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Raman Pratasiewicz #polityka zagraniczna #Białoruś

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo