Leniart chce wybudowania Rzeszowskiego Parku Centralnego

Kandydująca w przedterminowych wyborach prezydenta Rzeszowa wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zapowiedziała realizację na prawym brzegu Wisłoka Rzeszowskiego Parku Centralnego. Jej zdaniem, powstanie parku mogłoby być sfinansowane z pieniędzy unijnych.

Twitter/Ewa Leniart @EwaLeniart

Na konferencji zorganizowanej na rzeszowskich bulwarach (lewym brzegu Wisłoka) Leniart podkreśliła, że na prawym brzegu Wisłoka powinien powstać Rzeszowski Park Centralny. Przypomniała, że jest to projekt zgłoszony kilka lat temu przez rzeszowskich radnych Prawa i Sprawiedliwości.

„Projekt ten nabiera kolorów i ma szansę na realizację w niedługiej perspektywie czasowej. Dotyczy sposobu zagospodarowania prawego brzegu Wisłoka. Myślę, że jak potrzebna jest to inicjatywa, pokazały ostatnie weekendy, kiedy piękna pogoda sprawiła, że rzeszowianie wyszli na bulwary, jeździli na rowerach, rolkach i spacerowali”

– mówiła.

Wojewoda zaznaczyła, że prawy brzeg Wisłoka jest częściowo przeznaczony na zabudowę wielorodzinną i część terenów należy do deweloperów. Jej zdaniem, jednak ta część niezagospodarowana powinna zostać przeznaczona na utworzenie parku.

W ocenie kandydatki, budowa parku powinna być sfinansowana z pieniędzy unijnych, taką możliwość, jak powiedziała, daje obecna perspektywa finansowa.

Leniart powiedziała, że w parku powinny powstać m.in. fontanny, place zabaw, ścieżki rowerowe. „Żeby można było w przyjemnej atmosferze wypić kawę, aby nasze dzieci mogły się pobawić na placach zabaw, które tutaj powstaną” – dodała.

Kandydatce PiS na konferencji towarzyszył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, który podkreślił, że budowa Rzeszowskiego Parku Centralnego jak najbardziej może być sfinansowana z pieniędzy UE. „Trzeba zacząć tę inwestycję realizować. Przyjrzymy się temu bardzo konkretnie i zobaczymy w jaki sposób można sfinansować ten projekt” – powiedział.

Zdaniem Budy, dofinansowanie budowy parku może pochodzić z funduszy europejskich dla infrastruktury, klimatu i środowiska.

Dwa tygodnie temu samorząd Rzeszowa ogłosił konkurs na przygotowanie koncepcji zagospodarowania prawego brzegu Wisłoka, między mostem Zamkowym a mostem Karpackim. Celem konkursu jest wyłonienie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania zielonych terenów na prawym brzegu Wisłoka. Zwycięzca otrzyma 30 tys. zł nagrody.

Przedterminowe wybory w Rzeszowie muszą odbyć się w związku z tym, że rządzący miastem od 2002 r. Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego po tym, gdy przeszedł COVID-19. Wybory mają się odbyć 13 czerwca.

Oprócz Leniart, popieranej przez PiS i rzeszowski region NSZZ „Solidarność”, na prezydenta Rzeszowa kandydują: proponowany i konsekwentnie wspierany w trakcie kampanii przez Ferenca wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł; były współpracownik Ferenca, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa Konrad Fijołek, popierany m.in. przez PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050, a także poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Podkarpackie

Dominika Pazdyka
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo