„Śniegu już nigdy nie będzie” otworzy Festiwal Filmów Polskich w Nowym Jorku

Podczas rozpoczynającego się w środę na nowojorskim Manhattanie Festiwalu Filmów Polskich miłośnicy kina będą mogli obejrzeć m.in. produkcje Małgorzaty Szumowskiej, Agnieszki Holland i Jana Komasy.

mat. pras.

16. edycję festiwalu otworzy film „Śniegu już nigdy nie będzie” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. Był to polski kandydat do tegorocznych Oscarów. Został wyróżniony m.in. nagrodą fundacji "Persona, Lavoro, Ambiente" za film o tematyce dotyczącej środowiska lub pracy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

„Nasz program obejmuje produkcje z lat 2019 i 2020 ponieważ w ubiegłym roku z powodu pandemii musieliśmy naszą imprezę odwołać. Dla Amerykanów prawdopodobnie najciekawszy może być „Sewat” Magnusa von Horna, który wchodzi na ekrany w USA, a u nas będzie miał premierę. Warto zwrócić uwagę na filmy „SUPERNOVA” Bartosza Kruhlika i „Wszystko dla mojej matki” Małgorzaty Imielskiej”

– powiedziała dyrektorka festiwalu Hanna Hartowicz.

Wyjaśniła, że ponieważ artyści, z wyjątkiem mieszkającej w Ameryce aktorki Katarzyny Śmiechowicz występującej w „SOLID GOLD” Jacka Bromskiego, nie mogli przybyć osobiście do Nowego Jorku z powodu pandemii Covid-19, pokażą się na ekranie w krótkich wprowadzeniach do filmów przed projekcją. Zamiast sesji pytań i odpowiedzi zaplanowany jest nagrany wywiad z Agnieszką Holland. Widzowie festiwalowi obejrzą jej dwa filmy „Szarlatan” oraz „Obywatel Jones”.

„Dla wszystkich przygotowaliśmy maseczki. Nowością imprezy stanie się nasza platforma wirtualna dla tych, którzy nie mogą przyjść do kina”

– dodała Hartowicz

W programie imprezy znajdą się też „Boże Ciało” Jana Komasy oraz pełnometrażowy film animowany Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.

Tegoroczna edycja festiwalu, którego jury przewodniczy aktor Stacy Keach, odbywa się w dwóch wersjach. Od 26 do 29 maja filmy zostaną zaprezentowane w Scandinavia House Theater. Z kolei od 29 do 6 czerwca dokonania polskich filmowców pokazane zostaną online.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#kino #Festiwal #film

Magdalena Żuraw
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo