Będą sankcje dla przedstawicieli białoruskiego reżimu! Jest decyzja ws. zamknięcia przestrzeni powietrznej UE

Przywódcy UE na szczycie w Brukseli potępili zmuszenie przez Białoruś do lądowania samolotu Ryanair w Mińsku oraz zatrzymanie przez białoruskie władze dziennikarza Ramana Pratasiewicza.

ArtTower/pixabay.com/service/license/

Z najnowszych doniesień z Brukseli wynika, ze unijni przywódcy zdecydowali o zakazie przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich linii lotniczych i uniemożliwieniu im dostępu do portów lotniczych UE.

Na szczycie pojawił się także apel do przewoźników lotniczych mających siedzibę w UE o unikanie przelotów nad Białorusią. Przywódcy UE wezwali Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) do pilnego zbadania sprawy zmuszenia do lądowania samolotu Ryanair w Mińsku.

Samolot relacji Ateny-Wilno linii Ryanair został zmuszony do lądowania w Mińsku w niedzielę z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny.

Działania Białorusi potępiło w niedzielę wiele państw, w tym Polska, zarzucając władzom w Mińsku złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, „terroryzm państwowy” i „porwanie samolotu”, domagały się też wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia i zdecydowanej reakcji społeczności międzynarodowej.

Zapadła także decyzja o nałożeniu sankcji gospodarczych na Białoruś.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Polityka Zagraniczna #Unia Europejska #Białoruś

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo