UE zamknie przestrzeń powietrzną dla Białorusi? „Czas na retorykę i słowa minął. Potrzeba konkretnych działań”

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda w mocnych słowach wzywa Unię Europejską do realnych i stanowczych działań Unii Europejskiej wobec Białorusi. Zamknięcie przestrzeni powietrznej UE dla białoruskich linii lotniczych, uznanie białoruskiej przestrzeni powietrznej jako niebezpiecznej dla lotów cywilnych oraz rozszerzenie sankcji wobec reżimu białoruskiego - to zdaniem litewskiego prezydenta Gitanasa Nausedy decyzje, które mogą zostać podjęte przez UE wobec Białorusi.

ThePixelman/pixabay.com/service/license/

Wchodząc do budynku Rady Europejskiej w Brukseli, w którym odbędzie się szczyt unijny, powiedział, że zmuszenie samolotu Ryanair do lądowania w Mińsku było „aktem państwowego terroryzmu przeciwko europejskiej społeczności”.


Czas na retorykę i słowa minął. Potrzebujemy konkretnych działań, aby zmienić sposób postępowania tego bardzo niebezpiecznego reżimu. Jedną z możliwości jest zamknięcie przestrzeni powietrznej UE dla białoruskich linii lotniczych, także uznanie białoruskiej przestrzeni powietrznej jako niebezpiecznej dla lotów cywilnych oraz rozszerzenie sankcji wobec reżimu.
- powiedział. Jego zdaniem, takie środki są potrzebne, aby zatrzymać białoruski reżim przed podobnymi działaniami.

Zaznaczył, że w tym kontekście położoną na Białorusi elektrownię atomową w Ostrowcu należy uznać za możliwą do wykorzystania broń geopolityczną przeciwko europejskiej społeczności. Zapowiedział, że podniesie tę sprawę na unijnym szczycie.


AKTUALIZACJA:

Zakazania przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich linii lotniczych i uniemożliwienie im dostępu do portów lotniczych UE oraz kolejna lista sankcji wobec przedstawicieli reżimu białoruskiego - to projekt konkluzji obradującego w Brukseli szczytu UE, o którym poinformowało źródło unijne.


Samolot relacji Ateny-Wilno linii Ryanair został zmuszony do lądowania w Mińsku w niedzielę z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny.

Działania Białorusi potępiło w niedzielę wiele państw, w tym Polska, zarzucając władzom w Mińsku złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, „terroryzm państwowy” i „porwanie samolotu”, domagały się też wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia i zdecydowanej reakcji społeczności międzynarodowej.


 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Unia Europejska #Białoruś #polityka zagraniczna

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo