Premier chce natychmiastowych sankcji na reżim Łukaszenki. Porwanie samolotu to „akt państwowego terroryzmu”

Białoruski opozycjonista Raman Pratasiewicz został zatrzymany po tym, jak samolot, którym leciał nad Białorusią, został sprowadzony na ziemię po informacji o możliwej bombie na pokładzie. W przypadek jednak nikt nie wierzy. Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się w tej sprawie do Charlesa Michela. "Porwanie cywilnego samolotu to bezprecedensowy akt państwowego terroryzmu, który nie może pozostać bezkarny" - podkreślił.

Alaksandr Łukaszenka,
/ fot. president.gov.by, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=99789398

Samolot rejsowy Ryanair lecący z Aten do Wilna został zmuszony do lądowania w Mińsku po tym, jak pojawiła się informacja o możliwej bombie na pokładzie. Informacja nie potwierdziła się, ale okazało się, że w samolocie znajduje się opozycjonista poszukiwany przez reżim Łukaszenki. Aktywista i bloger Raman Pratasiewicz został zatrzymany. Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska twierdzi, że była to akcja służb. Chyba nikt nie wierzy w przypadek w tej sprawie.

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się w tej sprawie do Charlesa Michela.

Zwróciłem się do Przewodniczącego @eucopresident o rozszerzenie agendy jutrzejszej Rady Europejskiej o punkt dot. natychmiastowych sankcji wobec reżimu A. Łukaszenki

- napisał premier na Twitterze.

Porwanie cywilnego samolotu to bezprecedensowy akt państwowego terroryzmu, który nie może pozostać bezkarny

- podkreślił szef polskiego rządu.

Jestem bardzo zaniepokojony doniesieniami o przymusowym lądowaniu samolotu #Ryanair w Mińsku. Wzywamy władze Białorusi do natychmiastowego zwolnienia samolotu i wszystkich jego pasażerów. Niezbędne będzie dochodzenie #ICAO incydentu

- napisał z kolei Charles Michel na Twitterze.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda na Twitterze nazwał tę sytuację "wydarzeniem bez precedensu" i zarzucił białoruskim władzom "przymuszenie samolotu do lądowania" w mińskim porcie.

"Na pokładzie był aktywista polityczny i założyciel kanału w Telegramie Nexta_EN. Został on aresztowany. Za tymi obrzydliwymi działaniami stoi reżim białoruski"

– napisał Nauseda, domagając się niezwłocznego uwolnienia Pratasiewicza.

 

 

Źródło: twitter.com, niezalezna.pl,

#Raman Pratasiewicz #Białoruś #samolot #Polska #Mateusz Morawiecki

Beata Mańkowska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo