Trzaskowski twierdzi, że trzeba zamknąć kopalnię Turów. Wójcik: "To polityka zgiętego karku"

Wypowiedź wiceszefa PO, prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego ws. decyzji TSUE dotyczącej kopalni Turów, to polityka zgiętego karku; trzeba pamiętać, w jakim kontekście jest wydane orzeczenie i jakie może mieć skutki, społeczne i gospodarcze - ocenił minister Michał Wójcik. Wcześniej Trzaskowski pytany o decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że Polska nie ma innego wyjścia, jak się do niej dostosować.

Rafał Trzaskowski / Filip Blazejowski / Gazeta Polska

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Czech i w piątek nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia.

"Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Podnoszone przez Czechy zarzuty dotyczące stanu faktycznego i prawnego uzasadniają zarządzenie wnioskowanych środków tymczasowych"

- czytamy w postanowieniu wydanym przez wiceprezes Trybunału Rosario Silvę de Lapuertę.

Trzaskowski pytany przez dziennikarzy o to postanowienie oświadczył, że skoro zapadło, rządzący muszą się do niego zastosować, "niezależnie od tego, jak ono jest bolesne i jak trudne".

"Na tym polega system UE – jeżeli doprowadza się do tego, że sprawy są już w Trybunale i Trybunał wydaje orzeczenia, no to – jeżeli mamy poszanowanie dla unijnego prawa – nie ma innego wyjścia"

– wskazał.

Minister Wójcik w późniejszej rozmowie w Polskim Radiu 24 przyznał, że nie dziwi go postawa Trzaskowskiego. "To jest właśnie polityka zgiętego karku" - ocenił.

"Rafał Trzaskowski to osoba, która nie dziwi takim wypowiedziami; wszyscy, niezależnie od barw politycznych powinni stanąć murem za tak naprawdę swoimi obywatelami"

- mówił Wójcik.

Zaznaczył, że orzeczenia sądowe powinny być realizowane, ale trzeba jednocześnie wiedzieć w jakim kontekście są wydane i jakie mogą mieć skutki oraz - dodał - próbować wyważyć skutki społeczne i gospodarcze.

"My mamy stawać po stronie obywateli, nie dopuścić do likwidacji tysięcy miejsc pracy i nie dopuścić do sytuacji, w której będziemy mieli problem energetyczny. Nie wiem, czy on zdaje sobie w ogóle sprawę co oznacza ta decyzja"

- dodał Wójcik.

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W 2020 r. polski minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego na kolejne sześć lat, do 2026 r.

Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

 

#Rafał Trzaskowski #kopalnia Turów #Michał Wójcik

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo