Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Wszystkie żony Mieszka I

Pierwszy zanotowany w kronikach władca Polski i ten, który zaprowadził chrześcijaństwo na ziemiach piastowskich, miał podobno przed znaną wszystkim Dobrawą (Dąbrówka) aż siedem żon. Nieszczęsne te niewiasty przepadły jednak w pomroce dziejów, tak jak i ich ewentualne z Mieszkiem potomstwo. Jeszcze przed przyjęciem chrztu Mieszko zapewne oddalił kobiety, by jak pisał Gall Anonim "zrzucić owy zdrożny obyczaj" i dostać rękę Dobrawy, księżniczki czeskiej z dynastii Przemyślidów.

Biskup Thietmar zanotował, że księżniczka dość sprytnie zjednała sobie Mieszka, ulegając jego słodkim obietnicom i "nawet w Wielki Post dzieliła z nim łoże". Co ciekawe kronikarz Kosmas z Pragi zanotował, że była ona kobietą w podeszłym wieku. Prawdopodobnie w świcie księżniczki przyjechali chrześcijańscy duchowni, m.in. pierwszy biskup polski – Jordan. W trakcie małżeństwa Dąbrówka fundować miała, jak chce tradycja, liczne kościoły: św. Wita i św. Trójcy w Gnieźnie czy Panny Marii w Poznaniu na Ostrowie Tumskim.

Dąbrówka urodziła Mieszkowi dwoje dzieci – Bolesława Chrobrego, przyszłego króla Polski i Świętosławę (Sygrydę), która została najpierw żoną Eryka Zwycięskiego, króla Szwecji, a potem Swena Widłobrodego władcę Danii. Sygryda była matką królów Haralda Svenssona i Kanuta Wielkiego i jest bohaterką wielu sag nordyckich. 

Dąbrówka zmarła w 977 roku, co raczej niechętny jej kronikarz Kosmas skwitował stwierdzeniem:

W roku od wcielenia Pańskiego 977 zmarła Dąbrówka, która ponieważ była nad miarę bezwstydna, kiedy poślubiła księcia polskiego będąc już kobietą podeszłego wieku, zdjęła ze swój głowy zawój i nałożyła panieński wianek, co było wielkim głupstwem tej kobiety.

Te zdania niezbyt przypominają dumną czeską księżniczkę, która potrafiła nakłonić Mieszka do przyjęcia chrześcijaństwo i została matką pierwszego polskiego rodu królewskiego. Po śmierci żony książę, mając zaledwie czterdzieści lat, zaczął rozglądać się za nową żoną. Jego wybór padł na młodziutką Odę, córkę margrabiego Dytryka z Marchii Północnej. Nie obyło się bez przeszkód i małego skandalu, gdyż wybranka była ni mniej ni więcej tylko mniszką w benedyktyńskim klasztorze św. Wawrzyńca w Kalbe, w Niemczech.

W sprawie zgody na małżeństwo interweniowali u papieża zarówno ojciec dziewczyny jak i cesarz niemiecki. W końcu Ojciec Święty się ugiął, nie mając zresztą wyboru, bo Mieszko porwał pannę z klasztoru i sprowadził na swe ziemie. Para doczekała się trzech synów: Mieszka, Świętopełka i Lamberta. Oda jest wymieniona z dokumencie Dagome iudex, w którym to Mieszko oddaje papieżowi w opiekę swoje państwo. 25 maja 992 roku Mieszko zmarł, Oda wraz z synami została wygnana, a rządy objął tym z pierwszego małżeństwa – Bolesław, który został pierwszym królem Polski. Oda przeżyła męża od 31 lat spędzając resztę swego życia w klasztorze kwedlinburskim. 

 

 

 

 

 



Źródło: niezależna.pl

 

#Mieszko I #Dobrawa #Oda #Gall Anonim #Kosmas Czeski

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo