Polska wyprodukuje respiratory?

Polska jest w stanie wytwarzać własne respiratory, potrzebna jest jednak decyzja strategiczna, że np. za 5 lat mamy mieć własne takie urządzenie. Prototyp już jest gotowy – przekonują eksperci.

zdjęcie ilustracyjne
Thomas G./pixabay.com/service/license/

O potrzebie stworzenia polskiego respiratora dyskutowano na sesji pt. „Dlaczego Polska nie produkuje respiratorów?”, która odbyła się podczas XXII Krajowej Konferencji Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej. 

Dr inż. Krzysztof Zieliński z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN w Warszawie, który kieruje zespołem wdrażającym polskie urządzenie o nazwie Ventil, poinformował, że wyprodukowano 200 tych aparatów polskiej myśli technicznej. 

Mają one tę zaletę, że umożliwiają wentylację dwóch pacjentów z użyciem jednego respiratora. Możliwa jest też niezależna wentylacja każdego płuca u jednego pacjent.
- wyjaśniał. 

Jednym takim aparatem można zatem wentylować jednocześnie dwóch pacjentów albo tego samego chorego, którego obydwa płuca są w innym stanie i wymagają innego podawania mieszanki oddechowej. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowania dwóch respiratorów tradycyjnych. Najlepiej tej samej firmy, żeby łatwiej można było koordynować parametry oddzielnego wentylowania dwóch płuc. Co prawda nie jest to łatwe, szczególnie w dłuższym okresie, ale przy użyciu pionierskiego rozwiązania opracowanego przez polskich badaczy i inżynierów – jest możliwe.

Ten respirator działa, najpierw przeszedł próby na manekinie, na którym sprawdzano parametry płucne. To dobry aparat, o parametrach technicznych takich jak te, które z zagranicy są sprawdzane do Polski. Powstał w pół roku, w tempie ekspresowym, mamy działający respirator.
- przekonuje prof. Tomasz Topoliński, były rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. 

Specjalista jest jednym z twórców polskiego respiratora (jego pomysłodawcą jest prof. Marek Darowski z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN w Warszawie). 

Co ciekawe polski respirator przeszedł pierwsze próby kliniczne na 300 pacjentach. Ma szanse wejść do produkcji seryjnej, jednak w tej sprawie potrzebna jest decyzja strategiczna, że taki aparat, polskiej myśli technicznej, ma być produkowany w naszym kraju. 

Musi być jasna decyzja, że za 5 lat mamy mieć własny respirator.
- podkreślił wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Michał Janasik.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#zdrowie #nauka #innowacje #respirator

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo