Już 29 tys. żołnierzy w szeregach WOT

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział w sobotę w Rzeszowie, że Wojska Obrony Terytorialnej liczą już 29 tys. żołnierzy. "To najmłodsza formacja Wojska Polskiego dynamicznie się rozwijająca" – podkreślił.

W sobotę w Rzeszowie minister Błaszczak wraz m.in. z wojewodą podkarpackim Ewą Leniart i marszałkiem woj. podkarpackiego Władysławem Ortylem uczestniczył w uroczystości złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jak zaznaczył minister, w weekend "ponad 350 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło, składa lub złoży swoją przysięgę". - Wojska Obrony Terytorialnej liczą już 29 tys. żołnierzy. To jest najmłodsza formacja Wojska Polskiego dynamicznie się rozwijająca - mówił szef MON.

- Pamiętamy być może te słowa krytyki, tych którzy mówili, że WOT jest niepotrzebny. Mówili tak dlatego, że mieli złą wolę - zauważył minister.

Zwrócił uwagę, że żołnierze WOT "udowodnili swoją służbą przydatność". Pomoc potrzebującym – przypomniał – niosą m.in. podczas zwalczania epidemii i skutków klęsk żywiołowych.

Jednocześnie podkreślił, "bardzo dobrą, świetna współpracę między żołnierzami z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej a żołnierzami z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich".

- Na co dzień żołnierze ćwiczą razem. To jest zadanie, które postawiliśmy, aby wszystkie formacje Wojska Polskiego były sprawne, aby wszystkie formacje ćwiczyły wspólnie również z wojskami sojuszniczymi tak, żeby zapewnić bezpieczeństwo naszej ojczyźnie. To jest właśnie droga prowadząca do tego celu - powiedział szef MON.

Jak poinformował rzecznik prasowy 3. PBOT kpt. Witold Sura, w sobotę na rzeszowskim rynku "słowa roty wypowiedziało 75 ochotników w tym 19 kobiet". Uroczystość była zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które odbyło się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie.

"Szkolenie prowadzili wyselekcjonowani i doświadczeni instruktorzy z pododdziałów brygady. Ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii" – mówił kpt. Sura.

Podkreślił, że szkolenie podstawowe to dopiero początek drogi terytorialsów, gdyż cykl szkolenia trwa trzy lata i podzielony jest kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług" powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#WOT

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo