Lublin: 100 miejsc parkingowych dla hulajnóg

Do końca maja mieszkańcy Lublina będą mieć do dyspozycji 100 miejsc parkingowych dla hulajnóg – poinformował lubelski ratusz. Do tej pory było ich 20. Zaplanowano też warsztaty dla użytkowników hulajnóg dotyczące bezpiecznej jazdy.

https://lublin.eu/

20 miejsc parkingowych dla hulajnóg istnieje w Lublinie już od ubiegłego roku. "Pilotażowo wyznaczyliśmy 20 dedykowanych miejsc w centrum i okazało się to bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż znacząco spadła ilość interwencji pieszych w sprawie hulajnóg pozostawionych na chodnikach w różnych miejscach. Teraz wyznaczamy kolejnych 80 parkingów, które będą gotowe jeszcze w tym miesiącu" – poinformował cytowany w komunikacie prasowym zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju Artur Szymczyk.

Jak dodał, Lublin był pierwszym miastem, w którym podpisano porozumienie z operatorami e-hulajnóg dotyczące zachowania porządku w sposobie korzystania z tych pojazdów, w tym też kwestii ich parkowania. W porozumieniu ustalono m.in., że w niektórych miejscach w centrum miasta - np. na Krakowskim Przedmieściu, Placu Litewskim, Starym Mieście - obowiązuje ograniczenie prędkości poruszania się hulajnóg do 12 km/h. Wyznaczono także miejsca, np. Ogród Saski, gdzie hulajnóg nie można pozostawiać.

Mieszkańcy Lublina będą mieć do dyspozycji łącznie 100 miejsc dedykowanych do parkowania środków transportu osobistego. Na parkingach tych, poza hulajnogami, będzie można pozostawić także m.in. deskorolki elektryczne czy segwaye (dwukołowy pojazd elektryczny). Będą to miejsca ogólnodostępne - dla użytkowników hulajnóg prywatnych, jak i tych oferowanych przez operatorów.

Parkingi powstaną – jak informuje ratusz – w tych rejonach miasta, gdzie najczęściej mieszkańcy korzystają z tego środka transportu. Większość parkingów ulokowano w bezpośrednim sąsiedztwie przystanków komunikacji miejskiej bądź stacji Lubelskiego Roweru Miejskiego. "Parkingi zostały wyznaczone na chodnikach w formie wymalowanego obszaru z piktogramem, ale w taki sposób, by nie utrudniać ruchu pieszego" – podano w komunikacie.

Od czwartku zaczną obowiązywać nowe przepisy o ruchu drogowym dotyczące elektrycznych hulajnóg. Najważniejsze zmiany to m.in. ograniczenie prędkości do 20 km/h, postój na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, możliwość obciążenia właściciela kosztami za usunięcie hulajnogi oraz za każdą dobę przechowywania.

W Lublinie w czwartek odbędą się bezpłatne warsztaty pod hasłem "Śmigaj Bezpiecznie", na których uczestnicy będą mogli zapoznać się z nowymi przepisami. "Będą też mogli pokonać tor przeszkód i wraz z ekspertami poćwiczyć odpowiedzialną jazdę i parkowanie" – zapowiada lubelski ratusz. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Lubelskie

Dominika Pazdyka
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo