Hołownia na Lubelszczyźnie o pomysłach na zdrowie

- Chcemy postawić na profilaktykę i wesprzeć lokalne placówki ochrony zdrowia; odwrotnie niż PiS, który chce centralizować szpitale – mówił w Poniatowej (Lubelskie) lider Ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia.

Twitter/Szymon Hołownia @szymon_holownia

Hołownia przedstawił przygotowany przez Polskę 2050 „Plan dla zdrowia”. Podkreślił, że system ochrony zdrowia powinien być zbudowany na innej filozofii niż obecnie. 

Zaznaczył, że Polska 2050 chce zbudować system ochrony zdrowia w Polsce, w którym „lekarzowi będzie się opłacało w sensie finansowym i zawodowym, zadbać o to i sprawdzać, czy jesteśmy zdrowi”.

Jak dodał, lekarz pierwszego kontaktu w tym systemie będzie miał mniej pacjentów pod opieką niż teraz i to on będzie umawiał pacjenta, gdy potrzeba, ze specjalistami czy na badanie laboratoryjne.

Według Hołowni szpitale powiatowe jak np. szpital w Poniatowej mogłyby w tym systemie pełnić rolę szpitali jednego dnia - gdzie będą wykonywane zawansowane badania czy zbiegi - aby odciążyć szpitale specjalistyczne i SOR-y.

Jego zdaniem zmiany systemu ochrony zdrowia w Polsce mogą dokonać osoby, które nie są uwikłane w „partyjne, stare, sparciałe schematy, którymi polska polityka do tej pory szła”.

Hołownia odwiedził na Lubelszczyźnie Poniatową, gdzie przedstawiono członków nowo powstałego koła powiatowego stowarzyszenia Polska 2050. Potem pojechał do Lublina, gdzie wziął udział w akcji dotyczącej profilaktyki chorób psychicznych wśród dzieci i młodzieży. Na ulicach miasta Hołownia wraz ze swoimi zwolennikami rozdawali przechodniom jaskrawozielone, odblaskowe opaski z napisem „Pokonajmy depresję”.

Lider Polski 2050 powiedział, że epidemia COVID-19 pozostawiła rany, które będzie trzeba przez lata leczyć, a do najgłębszych ran należą psychiczne. Szczególnie epidemia dotknęła najmłodszych, którzy w okresie rozwoju potrzebują relacji z rówieśnikami.

Hołownia zaapelował, aby wszyscy zwracali uwagę na ludzi, potrzebujących pomocy z powodu ich stanu psychicznego. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Lubelskie

Dominika Pazdyka
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo