Rząd wesprze rodziny z dziećmi, ale też seniorów. Minister ujawnia, co zastąpi czternastą emeryturę

W 2022 roku nie będzie czternastej emerytury, a w zamian pojawią się nowe rozwiązania podatkowe, na których seniorzy zyskają - ujawniła dziś w Sygnałach Dnia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w rozmowie z redaktor Katarzyną Gójską. Rząd wciąż stawia również na wsparcie rodzin z dziećmi.

Marlena Maląg
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Rząd wciąż będzie wspierał rodziny z dziećmi - to jedno z ważnych założeń Polskiego Ładu: nowego programu zaprezentowanego w ostatnim czasie przez Zjednoczoną Prawicę. 

- Musimy zniwelować pułapkę demograficzną, w której jesteśmy, a więc programy społeczne dla rodzin z małymi dziećmi będą kontynuowane

- powiedziała minister Marlena Maląg w rozmowie z redaktor Katarzyną Gójską.

- Te rozwiązania, które zostały zaprezentowane w Polskim Ładzie, są dedykowane temu, by młodzi ludzie chcieli wchodzić w związek małżeński, zakładać rodzinę, by rodziło się więcej dzieci. Badania pokazują, jakie priorytety stawiają młodzi ludzie, aby założyć rodzinę: a więc stabilizacja pod względem mieszkaniowym, stabilna praca, polityka podatkowa przyjazna rodzinom, ale także zabezpieczenie opieki dla dzieci do lat trzech

- wymieniała. 

Jednym z takich rozwiązań jest program Rodzicielski Kapitał Opiekuńczy, który miałby obowiązywać od 2022 roku. Ze świadczenia w wysokości 12 tys. zł rodzice mogliby skorzystać między 12. a 36. miesiącem życia dziecka. Dotyczyłby drugiego, trzeciego i każdego kolejnego dziecka. 

- Pracujemy nad rozwiązaniami, aby ustawy trafiały systematycznie do Sejmu - powiedziała minister Maląg, dodając, że ten plan będzie jeszcze dyskutowany z Polakami.

Dla seniorów - emerytura bez podatku

Padło też pytanie o seniorów i kwestię emerytury bez podatku do określonej kwoty. - Rozwiązanie związane ze wsparciem seniorów jest związane z polityką podatkową, która jest planowana od nowego roku podatkowego - wskazała Maląg, zapewniając, że takie wsparcie będzie możliwe od 2022 roku.

Minister Maląg ujawniła również, że w przyszłym roku 14. emerytury nie będzie, jest to rozwiązanie jednorazowe na 2021 rok. 

- Kolejnym krokiem na nowy rok 2022 będzie emerytura bez podatku do wysokości 2,5 tys. zł. Jest to kolejne wsparcie w ramach solidarności międzypokoleniowej. Zależy nam na tym, żeby emeryci jesień życia spędzili godnie. Zależy nam też na tym, żeby zachęcić seniorów, jeżeli są na siłach, aby wdrażali młode pokolenie do swojego zawodu. Stąd kolejna zmiana - zerowy podatek dla osób, które będą jeszcze pracowały, a nie będą pobierały emerytury

- podkreśliła minister. 

Zobacz całą rozmowę red. Katarzyny Gójskiej z Marleną Maląg:

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Polski Ład #rodzina #Sejm #parlament #rząd

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo