Kogo dotkną zmiany w podatkach?

Planowane zmiany podatkowe będą miały jakikolwiek negatywny wpływ na 2,6 mln podatników, będą nieodczuwalne do poziomu dochodów 12,5-13 tys. zł brutto miesięcznie - oświadczył dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.

https://pie.net.pl/

Jak mówił na konferencji prasowej w Kancelarii Premiera Arak, proponowane w ramach „Nowego Ładu” zmiany podatkowe dopiero powyżej dochodu 13 tys. zł brutto miesięcznie będą miały jakiekolwiek aspekty negatywne. Jak zauważył, poniżej tej granicy sytuuje się 90 proc. podatników zatrudnionych na umowy o pracę.

Arak wskazał, że efektem zmian będzie jedynie zmniejszenie różnicy w opodatkowaniu osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, a pracujących na umowie o pracę. Jak stwierdził, przy miesięcznym dochodzie rzędu 15 tys. zł brutto, obecnie różnica w opodatkowaniu i oskładkowaniu dochodów z działalności gospodarczej i z umowy o pracę wynosi 19 pkt proc., a po zmianach spadnie do 13 pkt proc.

Zauważył też, że całe dodatkowe opodatkowanie dochodu powyżej granicy 12,5-13 tys. zł brutto trafi nie do budżetu, ale do systemu ochrony zdrowia. 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#podatki #finanse

Dominika Pazdyka
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo