Zawieszenie broni między Izraelem i Hamasem

O godz. 2.00 w nocy z czwartku na piątek (1.00 czasu polskiego) weszło w życie wynegocjowane i ogłoszone w czwartek zawieszenie broni między Izraelem i Hamasem. Prezydent Joe Biden zapowiedział pomoc dla Palestyńczyków. Dziękował premierowi Netanjahu za doprowadzenie do końca działań wojennych.

Zdjęcie ilustracyjne
Israel Police, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Joe Biden podziękował premierowi Netanjahu. W swym wystąpieniu nawiązywał do amerykańskich wysiłków dyplomatycznych w tym swoich rozmów z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu, prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem oraz Egiptu Abd el Fattahem es-Sisim. Chwalił izraelskiego premiera za doprowadzenie do końca działań wojennych w ciągu mniej niż 11 dni.

„Podkreśliłem także to, o czym mówiłem w trakcie konfliktu, że Stany Zjednoczone w pełni popierają prawo Izraela do obrony przed bezpardonowym atakom rakietowym Hamasu i grup terrorystycznych zlokalizowanych w Gazie”

– mówił Biden.

Wspomniał, że Netanjahu wyraził wdzięczność za system obrony powietrznej Żelazna Kopuła (Iron Dome), który oba kraje rozwinęły razem. Umożliwił on uratowanie życia niezliczonej liczby cywilów.

Rozmowy Biden - Netanjahu

Amerykański przywódca powiedział, że w ostatnich 11 dniach rozmawiał z premierem Izraela sześć razy, prowadził też konsultacje z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Dziękował amerykańskim sekretarzom stanu i obrony, doradcy ds., bezpieczeństwa oraz całemu zespołowi ludzi za ich wysiłki, aby zakończyć walki.

Biden wyraził też wdzięczność prezydentowi Al Sisi i innym egipskim osobistościom oficjalnym, którzy – jak powiedział - odegrali kluczową rolę w działaniach dyplomatycznych. Mówił też o staraniach innych stron w regionie w działania by położyć kres zbrojnej konfrontacji.

„Te działania wojenne zakończyły się tragiczną śmiercią tak wielu cywilów, w tym dzieci. Przesyłam moje szczere kondolencje wszystkim rodzinom izraelskim i palestyńskim, które straciły najbliższych. Mam nadzieję na pełne wyzdrowienie tych, którzy odnieśli obrażenia”

– mówił amerykański prezydent.

Zapewnił o pragnieniu USA aby we współdziałaniu z ONZ i innymi międzynarodowymi podmiotami udzielić humanitarnej pomocy i wsparcia ludności Gazy w jej wysiłkach odbudowy zniszczeń. Zapowiedział, że uczyni to w pełnej współpracy z władzami Palestyńskimi, lecz nie z Hamasem.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#świat #USA #Izrael

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo