Niemcy: Proces islamskich terrorystów z Tadżykistanu. Planowali zamachy bombowe

Proces pięciu członków domniemanej komórki terrorystycznej Państwa Islamskiego (IS) rozpoczął się w środę w Duesseldorfie na zachodzie Niemiec. Pięciu oskarżonych z Tadżykistanu miało planować zamachy bombowe i zabójstwo krytyka islamu.

zdjęcie ilustracyjne
flickr.com/stargundem

"Celem oskarżonych było szerzenie w Niemczech klimatu strachu” - powiedział na początku postępowania prokurator Michael Klemm.

Według prokuratora oskarżeni z miasta Neuss w Nadrenii Północnej-Westfalii - mężczyźni w wieku od 24 do 33 lat - utrzymywali kontakty z przedstawicielami najwyższych szczebli kierownictwa dżihadystycznej organizcji Państwo Islamskie.

Jeśli wierzyć wynikom śledztwa, oskarżeni z Neuss i okolic nie tylko mieli kontakty z czołowymi decydentami IS w Afganistanie, ale także z zamachowcami ze Sztokholmu czy Wiednia

- pisze w środę dziennik "Rheinische Post". "O szczególnym niebezpieczeństwie świadczy fakt, że kontakty tej komórki działały jako osoby wspierające zamach w Sztokholmie, w wyniku którego zginęło pięć osób. Ponadto czynności śledcze ujawniły kontakty między komórką a późniejszymi zamachowcami z Wiednia" - powiedział prokurator.

W listopadzie 2020 r. w stolicy Austrii zginęły cztery osoby.

Domniemana komórka IS w Neuss najwyraźniej również planowała zabijać ludzi w imię dżihadu. Na przykład jej członkowie mieli zdobyć komponenty do budowy bomby, a w Neuss miał zostać zamordowany młody człowiek (...) który wielokrotnie krytykował islam na swoim kanale na YouTube. (...) poinformował tam także, że nawrócił się na chrześcijaństwo

- pisze "Rheinische Post".

W tym przypadku, zdaniem Klemma, plany zabójstwa były bardzo zaawansowane. Zanim doszło do ataku, interweniowały jednak policyjne siły specjalne - funkcjonariusze monitorowali telefony oskarżonych i dowiedzieli się o planach.

Według prokuratora członkowie komórki terrorystycznej za zabójstwo na zlecenie w Albanii mieli otrzymać 40 000 euro. Tak się jednak nie stało, ponieważ w Tiranie nie udało im się odnaleźć osoby wskazanej jako ofiara.

Wyrok w procesie spodziewany jest najwcześniej w grudniu.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Niemcy #terroryzm #terroryści #islamiści #zamach

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo