Co z paszportami covidowymi? Dworczyk zdradza: To będzie aplikacja. Na horyzoncie też nowa szczepionka

- Między 20 a 25 maja zacznie się pilotaż dotyczący tzw. paszportów covidowych. To będzie rodzaj aplikacji, w których będą skumulowane informacje na temat osób zaszczepionych, ozdrowieńców oraz osób, które wykonały czy mają aktualny test covidowy - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Jak dodał, w połowie czerwca może być zarejestrowana przez Europejską Agencję Leków nowa szczepionka firmy Novavax . - Jeśli tak się stanie - będzie dostępna w UE i w Polsce - mówił.

Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Pełnomocnik rządu ds. programu szczepień był pytany na antenie RMF FM o tzw. paszporty covidowe.

"Między 20 a 25 maja zacznie się taki pilotaż, w ramach którego funkcjonuje również Polska"

- poinformował.

"Można to najprościej wytłumaczyć w taki sposób, że będzie rozwiązanie czy rodzaj aplikacji, w których będą skumulowane informacje na temat osób zaszczepionych, ozdrowieńców oraz osób, które wykonały czy mają aktualny test covidowy"

- dodał.

Jak podkreślał Dworczyk, "to jest rozwiązanie unijne i do niego wchodzi część krajów Unii". "Na początku nie wejdą wszyscy zainteresowani do tego systemu, natomiast szczegóły w najbliższych dniach na pewno przedstawi Ministerstwo Zdrowia, bo ono prowadzi ten program" - dodał. 

Nowa szczepionka

Szczepionka firmy Novavax w połowie czerwca może być zarejestrowana przez Europejską Agencję Leków. Jeśli tak się stanie - będzie dostępna w UE i w Polsce - mówił w środę szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk był pytany o doniesienia dotyczące nowej szczepionki przeciw COVID-19. "Szczepionka firmy Novavax w połowie czerwca może być zarejestrowana przez EMA. Jeżeli tak się stanie, to będzie kolejna szczepionka dostępna na terenie Unii Europejskiej i również w Polsce" - poinformował.

Polityk poinformował, że 74 proc. Polaków powyżej 70. roku życia zaszczepiło się pierwszą dawką lub zarejestrowało na szczepienie pierwszą dawką, które nastąpi w najbliższych tygodniach. "Te statyki w grupie 70-79 lat są lepsze niż w grupie 80-89" - dodał.

Przekazał ponadto, że do tej pory 48 proc. osób pełnoletnich zarejestrowało się lub zaszczepiło się pierwszą dawką.

Dworczyk powtórzył, że teraz przechodzimy z czasów, gdzie największym wyzwaniem był dostęp do szczepionek, do okresu, gdzie najważniejsze będzie przekonywanie Polaków do szczepień.

Pytany, czy jednym z ułatwień będzie to, że każdy, kto zaszczepił się poza miejscem zamieszkania - mógł się teraz zaszczepić w swojej miejscowości, odpowiedział, że jest to jeden z pomysłów na zachętę. 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#koronawirus #szczepionka #szczepienie #Michał Dworczyk

Magdalena Żuraw
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo