Meczet zburzony w indyjskiej prowincji

Lokalne władze indyjskiego stanu Uttar Pradeś, wbrew orzeczeniu Sądu Najwyższego, zburzyły meczet, co zostało uznane za jedno z najbardziej zapalnych działań przeciwko muzułmańskiemu miejscu kultu od czasu zburzenia meczetu Babi podczas rozruchów w 1992 roku.

hari_mangayil / 2CC0

Policja i służby bezpieczeństwa otoczyły w poniedziałek stojący od ponad 60 lat meczet w mieście Ram Sanehi Ghat. Sprowadzono buldożery, które zniszczyły budynek. Szczątki budowli wrzucono do rzeki.

Rząd stanu Uttar Pradeś jest kontrolowany przez rządzącą krajem nacjonalistyczną Indyjską Partię Ludową (BJP). Premierem stanu jest twardogłowy hinduski nacjonalista, znany z wyraźnej niechęci do muzułmanów. W swych naznaczonych islamofobią przemówieniach nazywa muzułmanów terrorystami i uchwalił przepisy jawnie dyskryminujące tę mniejszość.

Lokalny imam Maulana Abdul Mustafa, który jest członkiem komitetu meczetu, powiedział, ze świątynia ta miała „setki lat” i „tysiące ludzi przychodzą tu pięć razy dziennie, aby modlić się”.

- Wszyscy muzułmanie się bali, więc nikt nie zbliżał się do meczetu ani nie odważył się protestować, gdy był burzony. Nawet dzisiaj kilkadziesiąt osób opuściło swoje domy i ukrywa się w innych miejscach w obawie przed policją

- dodał.

Muzułmańska budowla została zakwestionowana przez lokalną administrację, która 15 marca wystosowała do komitetu meczetu pismo, prosząc o przedstawienie dokumentów potwierdzających własność ziemi i powołując się na zarządzenie sądu, zgodnie z którym nielegalne budowle religijne mogą zostać zburzone, jeśli powodują utrudnienia w ruchu.

Z kolei w orzeczeniu z 24 kwietnia Sąd Najwyższy stanu z uwagi na pandemię orzekł, że „wszelkie nakazy eksmisji, wywłaszczenia lub rozbiórki pozostają w zawieszeniu do 31 maja 2021 roku”.

Komitet meczetu twierdzi, że wysłał do władz dokumenty potwierdzające, że budynek jest podłączony do linii energetycznych od 1959 roku i nie stanowi utrudnienia w ruchu.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

oa
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo