Ministerstwo Zdrowia potwierdza. Polska przystąpi do programu certyfikatów szczepiennych

Polska zadeklarowała przystąpienie do pilotażowego programu certyfikatów szczepiennych - poinformował rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz podczas briefingu prasowego. Tym samym potwierdził słowa wiceministra rozwoju, pracy i technologii Andrzeja Gut-Mostowego, który uczestniczył w piątkowym spotkaniu ministrów turystyki Unii Europejskiej.

pixabay.com/HakanGERMAN

Polska zgłosiła swój akces, jesteśmy gotowi, by w połowie czerwca nasz kraj znalazł się w gronie tych państw UE, które wspólnie podejmą decyzje związane z respektowaniem zielonego certyfikatu

- mówił wcześniej Gut-Mostowy.

Andrusiewicz dodał, że złożona została cała dokumentacja dotycząca certyfikatów szczepiennych od strony Ministerstwa Zdrowia.

"Ta dokumentacja była niezbędna dla konsorcjum prowadzącego testy, by wprowadzić Polskę do tego systemu testowania, a ostatecznie do systemu zielonych certyfikatów"

- zaznaczył.

Poinformował, że deklaracja przystąpienia do projektu została przedstawiona przez Polskę w poniedziałek. "Więc teraz decyzja już nie leży po naszej stronie" - zaznaczył Andrusiewicz.

"W związku z tym, że padła ta deklaracja, że jesteśmy gotowi już przystąpić do projektu - i stało się to jeszcze przed 20 maja, jak deklarowaliśmy ta data 20 maja to była data, z którą chcielibyśmy przystąpić do testów - ta deklaracja padła wczoraj. Konsorcjum teraz musi nas do tych testów dopuścić"

- zastrzegł.

Andrusiewicz poinformował, że są dwie prawdopodobne daty: 21 albo 25 maja. "Z prawdopodobieństwem - podkreślam, że to nie będzie zależało od nas - te testy zakończymy do 1 czerwca. Od 1 czerwca Polska będzie w pełni gotowa do przystąpienia do pracy w projekcie certyfikatów szczepiennych".

Podczas briefingu pod resortem zdrowia Andrusiewicz mówił również o coraz mniejszym obłożeniu łózek covidowych. "Tylko w ciągu ostatniego tygodnia zmniejszyliśmy bazę łóżkową o ponad 7 tysięcy" - poinformował.

"W tej chwili mówimy o poziomie łóżek covidowych w okolicach 28,5 tys. i ta liczba nadal będzie spadać"

- dodał.

"W tym tygodniu chcielibyśmy osiągnąć poziom 25 tys. łóżek dla pacjentów covidowych, ale na pewno będziemy ten poziom łóżek covidowych nadal zmniejszyć, bo w tej chwili obłożenie łóżek sumarycznie to jest 11 tys. pacjentów"

- podkreślił i dodał, że "z dnia na dzień te spadki, w zakresie pacjentów na łóżkach covidowych, następują".

Jak przekazał rzecznik resortu zdrowia, "w maju powoli będą wygaszane kolejne szpitale tymczasowe". "Chcemy, aby na każde województwo, prawdopodobnie poza Mazowszem, przypadał jeden szpital tymczasowy" - dodał.

"Nie potrzeba nam w tej chwili tak dużej bazy łóżkowej dla pacjentów covidowych. Lekarze są potrzebni w innych specjalizacjach, przy innych chorobach. Mamy odmrożone zabiegi planowe. Chcielibyśmy, żeby te zabiegi planowe były jak najszerzej realizowane, stąd też - podkreślam - ten spadek bazy łóżkowej nadal będzie postępował"

- podkreślił Wojciech Andrusiewicz.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP,

#Ministerstwo Zdrowia #szczepienia #Polska #certyfikaty szczepienne

Beata Mańkowska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo