2-lecie ekosystemu polskich innowacji

W drugą rocznicę powstania Sieci Badawczej Łukasiewicz odbyła się konferencja z udziałem m.in. współzałożyciela Sieci – wicepremiera Jarosława Gowina – i przedstawicieli Sieci z jej prezesem, Piotrem Dardzińskim.

2 rocznica powstania Sieci Badawczej Łukasiewicz
lukasiewicz.presscenter.pl

Jak przypomniano podczas konferencji, dwa lata temu, 1 kwietnia 2019 r., 37 wcześniej rozproszonych instytutów badawczych oraz Polski Ośrodek Rozwoju Technologii utworzyły Sieć Badawczą Łukasiewicz.

Obecnie Instytuty Łukasiewicza pracują w sposób skoordynowany w grupach badawczych, które odpowiadają kierunkom badawczym wskazanym przez Radę Centrum. Wśród pięciu osi działalności znajdują się:

  •     inteligentna i czysta mobilność,
  •     transformacja cyfrowa,
  •     zdrowie,
  •     zrównoważona gospodarka
  •     energia.

Sieć Łukasiewicz zrzesza obecnie 32 instytuty badawcze w 12 polskich miastach i zatrudniające 8 tys. pracowników. Jest trzecią co do wielkości siecią badawczą w Europie. Łukasiewicz dostarcza rozwiązania biznesowe w zakresie automatyki, chemii, biomedycyny, teleinformatyki, materiałów oraz zaawansowanego wytwarzania.

– Powołaną do życia Sieć Badawczą Łukasiewicza, tworzącą ekosystem polskich innowacji, uważam za jedną z najważniejszych instytucji dla przyszłości Polski(...)Stale rośnie liczba narzędzi dla przedsiębiorców poszukujących innowacji. Mowa tu chociażby o uldze B+R, IP box czy prostej spółce akcyjnej. System wsparcia uwzględnia także programy dla innowacyjnych firm, takie jak Start in Poland czy Platforma Przemysłu Przyszłości, i wreszcie przeorientowanie instytucji naukowych w kierunku biznesu

– podkreślił w swoim wystąpieniu wicepremier Gowin.

– Po tym, jak upłynął już z górą rok od początku pandemii koronawirusa, musimy wzmacniać działalność na rzecz rozwoju innowacji – mówił dalej wicepremier.

– Tym bardziej że uchwalona przez rząd polityka przemysłowa Polski ma uwzględniać m.in. wdrażanie gospodarki niskoemisyjnej opartej na wiedzy i gospodarki obiegu zamkniętego. (...)Z kolei rządowa strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju wśród kluczowych obszarów wskazuje m.in. trwały wzrost gospodarczy. (...)Ma temu służyć wspieranie innowacyjności i wdrażanie efektów nowych inicjatyw do gospodarki – zaznaczył.

Jak przypomniał Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, doskonałym przykładem na systemowe generowanie mechanizmów współpracy pomiędzy nauką a biznesem jest system Wyzwań Łukasiewicza. W jego ramach Łukasiewicz w ciągu 15 dni roboczych bezpłatnie dostarcza alternatywne propozycje projektów podejmujących wyzwanie określone przez firmę, a także rekomenduje zespoły ekspertów i zaplecze aparaturowe do prowadzenia na jej rzecz prac B+R.

Dardziński poinformował także, iż w I kwartale br. liczba wyzwań rzuconych Łukasiewiczowi przez przedsiębiorstwa była porównywalna z liczbą wyzwań za cały 2020 r.

– Z Wyzwań Łukasiewicza od początku uruchomienia programu złożyliśmy już blisko 400 ofert na badania, produkty i usługi

– dodał.

Podczas uroczystości wyróżniono także najbardziej zaangażowanych pracowników (Annę Szerling i Andrzeja Noskowiaka), wręczono nagrodę specjalną trzem instytutom Łukasiewicza za projekt covidowy (zaprojektowanie i uruchomienie linii produkującej maseczki medyczne z polskich surowców) oraz uhonorowano najbardziej aktywnych partnerów biznesowych Sieci – firmy: Dawtona i Steico.

 

Źródło: niezalezna.pl

#gospodarka

mp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo