Z OSTATNIEJ CHWILI

Dawid Kubacki drugi w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Titisee-Neustadt • • •

W piątek pogrzeb Jerzego Wilka

W Katedrze św. Mikołaja w Elblągu oraz na elbląskim cmentarzu komunalnym Agrykola odbędą się w piątek uroczystości pogrzebowe zmarłego w niedzielę posła PiS Jerzego Wilka. O terminie uroczystości pogrzebowych powiadomiła w nekrologu rodzina.

twitter.com/@MateuszPluta02

Ostatnie pożegnanie posła rozpocznie się 21 maja o godz. 12.30 w Katedrze św. Mikołaja w Elblągu. Msza św. zostanie odprawiona o godz. 13. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się bezpośrednio po mszy św. na cmentarzu komunalnym Elbląg - Agrykola.

Katarzyna Samolis z biura poselskiego posła Wilka poinformowała PAP we wtorek, że uroczystości pogrzebowe będą miały charakter państwowy a udział w nich potwierdził prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński.

Jerzy Wilk zmarł w niedzielę w wieku 66 lat. Był wieloletnim samorządowcem, w latach 2013-14 prezydentem Elbląga, posłem na Sejm RP VIII i IX kadencji.

Urodził się 15 marca 1955 r. w Elblągu. Był absolwentem Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości w Warszawie.

W latach 80. ubiegłego wieku zaangażował się w budowanie struktur i działalność NSZZ "Solidarność", następnie współtworzył Komitet Obywatelski w Elblągu, był członkiem Porozumienia Centrum, a następnie PiS.

Wielokrotnie był wybierany do elbląskiej rady miasta; pełnił w niej m.in. funkcję przewodniczącego. Przez 23 lata zarządzał Elbląską Spółdzielnią Niewidomych ELSIN.

W 2013 r. został kandydatem PiS na prezydenta Elbląga w przedterminowych wyborach. W pierwszej turze zdobył 31,8 proc. głosów, co dało mu pierwsze miejsce spośród 10 kandydatów. W drugiej turze wyborów uzyskał wynik 51,7 proc., wygrywając z kandydatką PO. Przez półtora roku pełnił funkcję prezydenta Elbląga.

Był zwolennikiem budowy przekopu Mierzei Wiślanej; przekonywał, że ta inwestycja przyniesie korzyści gospodarcze i społeczne oraz zapewni bezpieczeństwo. Jako poseł pełnił rolę sprawozdawcy przy pracach legislacyjnych związanych z budową tej nowej drogi wodnej, która połączy Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.

Uzyskał mandat poselski z listy PiS w wyborach parlamentarnych w 2015 i 2019 r. W obecnej kadencji Sejmu zasiadał m.in. w Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, w której był wiceprzewodniczącym, Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Gospodarki i Rozwoju.

W 1998 r. otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w zakresie pomocy społecznej i zwalczania bezrobocia. W 2001 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, a w 2015 r. Krzyżem Wolności i Solidarności.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#Jerzy Wilk #pogrzeb #Polska

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo