Już ponad 16 mln szczepień

W Polsce przekroczyliśmy 16 mln wykonanych szczepień przeciw COVID-19; w pełni zaszczepionych jest 4 mln 577 tys. 701 osób. Od poniedziałku odstęp między dawkami zostaje skrócony do 35 dni, czyli 5 tygodni.

pixabay.com/torstensimon

Wcześniej dla szczepionek Comirnaty (Pfizer/BioNTech) i Covid-19 Vaccine Moderna wynosił on 42 dni, a dla Vaxzevria (AstraZeneca) - 84 dni.

W Polsce zutylizowano od początku trwania akcji szczepień przeciw COVID-19 – od 27 grudnia 2020 r. – 14 472 dawki. Zgłoszono 8419 niepożądanych odczynów poszczepiennych – wynika z rządowego zestawienia na stronie gov.pl.

Łącznie do Polski dostarczono 18 618 220 dawek szczepionek, 17 008 560 z nich trafiło do punktów szczepień.

Podczas konferencji pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień Michał Dworczyk poinformował w poniedziałek, że w ciągu ostatnich kilkunastu dni Janssen zmniejszył dostawy o 450 tys. sztuk szczepionek do Polski - w konsekwencji część osób będzie miała przesunięte szczepienie bądź zaproponowaną inną szczepionkę.

Od 9 maja e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19 ma wystawione każda osoba, która ukończyła 18 lat. Może zapisywać się na nie m.in. telefonicznie, wysyłając SMS, poprzez system e-Rejestracji, Internetowe Konto Pacjenta lub w punkcie szczepień.

Od północy w poniedziałek na szczepienia mogą rejestrować się także osoby, które ukończyły 16. rok życia. Ponadto od poniedziałku działa też skrócony termin rejestracji dla ozdrowieńców. "To daje nam grupę dodatkowych 1,5 mln osób w systemie" - wskazał Dworczyk.

Rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że wystawiono ok. 500 tys. e-skierowań na szczepienie przeciw COVID-19 nastolatkom w wieku 16 i 17 lat.

Zaznaczył, że istnieje spore prawdopodobieństwo, że osoby jeszcze młodsze, czyli w wieku 12-15 lat, będą mogły być wkrótce szczepione. Dodał, że producent Comirnaty – szczepionki koncernu Pfizer/BioNTech – złożył już do oceny Europejskiej Agencji Leków (EMA) badania skuteczności i bezpieczeństwa szczepień w tej grupie wiekowej. Podkreślił, że decyzja w tej sprawie powinna zapaść w połowie czerwca.

"Wszystko wskazuje na to, że będzie to decyzja pozytywna" – powiedział. Wskazał, że badania te pokazują, że szczepionka w tej grupie ma niemal stuprocentową skuteczność.

W Polsce jest 1,4 mln osób w wieku od 15 do 18 lat, w tym 365 tys. osiemnastolatków. Rejestrację dla wszystkich osób pełnoletnich uruchomiono w niedzielę 9 maja. Wcześniej trwały zapisy wybranych grup wiekowych.

Andrusiewicz, odnosząc się do szczepień seniorów zauważył, że ok. 73 proc. osób powyżej 70 lat jest już zaszczepionych, a to oznacza, że "jeszcze trochę pracy przed nami". W grupie 60-70 lat sytuacja jest nieco gorsza. Zachęcił seniorów do szczepień i do przepisywania się na wcześniejsze terminy.

Przypomniał, że od poniedziałku ruszył także pilotaż szczepień w zakładach pracy. Dotąd zgłosiło się 900 firm. Od najbliższego poniedziałku rozpoczną się normalne szczepienia - zapowiedział szef KPRM.

Jak wspomniał - szczepienia osób niepełnosprawnych w punktach szczepień powszechnych ruszyły w zeszłym tygodniu.

"Mieliśmy sygnały, że było ileś nieporozumień polegających na tym, że osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności zgłaszały się do punktów szczepień populacyjnych, czyli tych małych punktów, w których po prostu to (zaszczepienie ich) jest niemożliwe. Natomiast cały czas jesteśmy (w tej sprawie) w dialogu z organizacjami zrzeszającymi osoby niepełnosprawne i ich opiekunów" - powiedział Dworczyk. Dodał, że na wtorek przedstawiciele rządu mają zaplanowane takie spotkanie.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do kwestii tzw. paszportów covidowych poinformował, że za kilka dni Polska będzie chciała podłączyć się do systemu przygotowanego przez Komisję Europejską. "Mieliśmy deklarację z KE, że zaczniemy 25 maja, ale przyśpieszamy i będziemy chcieli 20 maja, czyli za kilka dni, podłączyć się do tego systemu, który został zaproponowany przez Komisję Europejską" – powiedział.

Tylko szczepionka Johnson & Johnson jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia szczepienia. Dla wszystkich przyjmujących drugą dawkę, od najbliższego poniedziałku odstęp między dawkami zostaje skrócony do 35 dni, czyli 5 tygodni. Wcześniej dla Comirnaty i Covid-19 Vaccine Moderna wynosił on 42 dni, a dla Vaxzevrii - 84 dni.

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała w poniedziałek, że szczepionkę przeciwko Covid-19 firm BioNTech-Pfizer można trzymać do 31 dni w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza. Dotychczas dozwolony czas przechowywania w zwykłej lodówce wynosił pięć dni.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#Polska #szczepienia

bm
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo