Inauguracja Polskiego Ładu. Premier ruszył w Polskę, by prezentować najważniejsze założenia

To był intensywny dzień premiera Mateusza Morawieckiego. Poniedziałkowym objazdem po południowo-wschodniej Polsce szef rządu zainaugurował rozmowy o Polskim Ładzie. Ponadto, odbył wizytę budowy odcinka drogi S19 - Via Carpatii. Wieczorem, premier - wraz z wojewodą podkarpacką oraz kandydatką PiS na prezydenta Rzeszowa Ewą Leniart - spacerował po deptaku podkarpackiej stolicy. Wszystkiemu przyglądał się reporter Niezalezna.pl.

fot. Aleksander Mimier/ niezalezna.pl

Polski Ład wyrasta z autentycznego programu Solidarności - tymi słowami premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do dziennikarzy zgromadzonych przed siedzibą PiS na ul. Nowogrodzkiej w Warszawie tuż po godz. 7.

- Chcemy zapoznać Polaków z tą umową, ale jednocześnie jest coś ważniejszego: chcemy usłyszeć od Polaków, co oni myślą, co Polacy myślą o Polskim Ładzie - przekonywał szef rządu, po czym udał się w Polskę.

Pierwszy przystanek - szpital powiatowy w Rykach

Premier podkreślał tam, że pandemia na całym świecie uświadomiła, jak ważna jest przebudowa systemu ochrony zdrowia. - Pandemia uświadomiła nam wszystkim, można powiedzieć na całym świecie, jak ważna jest przebudowa służby zdrowia - powiedział.

Przekonywał, że „nie ma dobrej służby zdrowia bez zasilenia jej dodatkowymi środkami” i dodał:

„dowodem tego jest ten szpital (Szpital Powiatowy w Rykach -red.). Przeznaczyliśmy z górą 40 miliardów złotych więcej w ciągu pięciu lat na naprawę służby zdrowia, ale to wszystko jest ciągle za mało”.

Odnosząc się do propozycji zmian w naliczaniu składki zdrowotnej, mówił: „każdy, kto korzysta ze służby zdrowia, musi mieć świadomość, że te środki muszą być włożone proporcjonalnie do tego, jak kto zarabia. I ten błąd konstrukcji całego systemu podatkowego naprawiamy, właśnie po to, między innymi, by pojawiły się dziesiątki miliardów zł więcej na naprawę służby zdrowia”.

JMP Flowers - polski gigant w Europie

Po Rykach, premier udał się do Stężycy (woj. lubelskie), gdzie odbył wizytę w firmie JMP Flowers - producenta kwiatów. 

- Polski Ład ma być odrodzeniem i rozkwitem. Ma być pięknym rozkwitem dla wielu setek, tysięcy polskich firm. Tak konstruujemy cały system

- przekonywał Morawiecki.

Na konferencji padły też pytania dot. stanu epidemii i Narodowego Programu Szczepień. Przy tej okazji, premier przywołał niedawny artykuł red. Piotra Lisiewicza z „Gazety Polskiej” o tym, jakie motywacje mogą kryć się za antycovidowymi treściami. Wywołani do tablicy, w poniedziałek ponownie opublikowaliśmy ww. artykuł.

Via Carpatia - „połączenie tworzące perspektywy wzrostu”

Kolejnym przystankiem na trasie była budowa fragmentu S19. Szef rządu przypomniał, że „w 2015 r., kiedy PiS przejęło władzę, nastąpił powrót do koncepcji otwarcia Polski na północ i południe, również za pomocą Via Carpatia”.

Głos zabrał także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Via Carpatia będzie silnikiem rozwoju nie tylko Lubelszczyzny i Podkarpacia ale także Warmii i Mazur oraz Podlasia. Ta droga jak wiele innych jest realizowana dzięki podjęciu decyzji przez rząd Zjednoczonej Prawicy

- powiedział Adamczyk.

Stalowa Wola - Polski Ład mieszkaniowy

Premiera na miejscu przywitał prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny. Politycy wzięli udział w konferencji prasowej przed terenem, na którym już wkrótce ma ruszyć budowa mieszkań z inicjatywy Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.

- Nie chcemy żeby z wielu pięknych miejsc, miast, miasteczek i wiosek ludzie wyjeżdżali, czasami na zawsze, za granicę - stwierdził Morawiecki.

Jak dodał, „chodzi o to, aby ci, którzy wyjechali, przyjeżdżali z powrotem. Aby dać im szanse powrotu, należy dać im szanse na mieszkanie i zamieszkanie i dlatego „u źródeł wszystkich programów” jest program mieszkaniowy.

Premier zapowiedział też, że „rząd będzie zachęcać gminy do szybkiego opracowywania planów zagospodarowania przestrzennego, by Polacy planujący rozpoczęcie budowy domów wolnostojących mogli jak najszybciej rozpoczynać prace”.

Rzeszów o zachodzie słońca

Późnym popołudniem Mateusz Morawiecki dotarł do Rzeszowa, gdzie najpierw udał się do Dziennego Domu Seniora Fundacji „Rudek dla Życia". Szef rządu podkreślał potrzebę tworzenia placówek dla seniorów, w których mogliby oni przebywać i utrzymywać kontakt z dziećmi. Dziękował także wojewodzie podkarpackiej, kandydatce PiS na prezydenta Rzeszowa Ewie Leniart za działalność na rzecz seniorów.

- Cieszę się, że w Polskim Ładzie mamy ten filar, fundament dla seniorów. Ten Polski Ład nie mógłby być prawdziwie polski, gdyby nie nasza troska o seniorów i nasz program „Emerytura do 2500 zł bez podatku"

- mówił premier.

Wśród innych działań rządu na rzecz seniorów wymieniał program 13 emerytur, który - jak zapewnił - będzie kontynuowany.

Wieczorem premier razem z wojewodą podkarpacką Ewą Leniart spacerowali po centrum Rzeszowa w towarzystwie mieszkańców.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#polityka #Polska ##PolskiŁad #Mateusz Morawiecki

Aleksander Mimier
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo