Testy paszportów covidowych w Polsce? Sprawdź szczegóły

Za kilka dni chcemy podłączyć się do systemu przygotowanego przez Komisję Europejską – poinformował szef resortu zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do kwestii tzw. paszportów covidowych. Zgodnie z zapowiedzią ministra ma to nastąpić 20 maja.

zdjęcie ilustracyjne
jacqueline macou/pixabay.com/service/license/

Minister zdrowia Adam Niedzielski w poniedziałek w Radiu Zet był pytany m.in. o tzw. paszporty covidowe i ich testowanie w Polsce. 

Mieliśmy deklarację z KE, że zaczniemy 25 maja, ale przyśpieszamy i będziemy chcieli 20 maja, czyli za kilka dni, podłączyć się do tego systemu, który został zaproponowany przez Komisję Europejską. Mam nadzieję, że po tych pierwszych testach, po 20 maja, będziemy wiedzieli, jak wygląda sytuacja.
- powiedział minister Niedzielski.

Jak jednak zastrzegł, najpierw musi pojawić się odpowiednie rozporządzenie Komisji zanim decyzje ws. tzw. paszportów covidowych zostaną podjęte w Polsce.

Niedzielski mówił również o tym, że projekty związane z Polskim Ładem będą dyskutowane na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów. 

Zaczynamy od zdrowia, profilaktyki dla osób powyżej 40. roku życia i zniesienia limitów dostępu do świadczeń do specjalistów.
- przekazał.

Odniósł się także do pytania, czy nie obawia się, że liczba chętnych na szczepienia będzie topnieć. 

W pewnym momencie dojdziemy do sytuacji, że to raczej szczepienia będą szukały chętnych. Najprawdopodobniej stanie się to w czerwcu.
- skomentował. 

Przekazał przy tym, że według jego informacji wśród 16 i 17-latków zapisało się już 60 tys. osób. Od dzisiaj są zapisy właśnie dla tej grupy wiekowej. Szef MS podkreślił przy tym, że rząd stara się przekonywać Polaków do szczepień i nie ma dyskusji o tym, żeby były one obowiązkowe.

 

 Źródło: niezależna.pl, PAP

#covid-19 #paszporty covidowe #szczepienie #szczepionki #zdrowie #Adam Niedzielski #opieka zdrowotna #służba zdrowia

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo