Budka ma się czym martwić... Nowy sondaż: Wygrywa PiS, katastrofalny wynik Koalicji Obywatelskiej!

Gdyby wybory odbywały się w maju 2021 roku, Zjednoczona Prawica wygrałaby je zdecydowanie z poparciem 33 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Fatalne notowania ma za to Koalicja Obywatelska. W ciągu miesiąca ugrupowanie Borysa Budki straciło wiele i zajmuje trzecie miejsce z poparciem na poziomie... tylko 11 procent.

Zdjęcie ilustracyjne
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Maj nie przyniósł większych zmian w rankingu popularności partii politycznych i nadal ugrupowaniem mającym najwięcej zdeklarowanych wyborców pozostaje Prawo i Sprawiedliwość wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem. Na tę formację zamierza głosować 33 proc. uprawnionych do głosowania, co oznacza wzrost o 1 procent w porównaniu z kwietniem. 

Na drugim miejscu, tak jak w ubiegłych miesiącach, lokuje się Polska 2050 Szymona Hołowni popierana przez 17 proc. wyborców (wzrost o 1 punkt procentowy). Jak zaznacza CBOS, ta formacja umacnia się na pozycji lidera opozycji.

Na Koalicję Obywatelską chciało głosować tylko 11 procent badanych - o 3 punkty procentowe mniej niż w kwietniu. Równie niski wynik KO odnotowała w marcu. To największa zmiana w poparciu dla ugrupowań politycznych w tym miesiącu!

W tym miesiącu zarówno Lewica, jak i Konfederacja zyskały przychylność 6 proc zdeklarowanych wyborców (w obu przypadkach wzrost poparcia o 1 punkt procentowy). Poniżej wyborczego progu plasują się majowe notowania PSL-Koalicji Polskiej (2 proc., wzrost o 1 punkt procentowy) oraz Kukiz'15 (1 proc., bez zmian).

Jak podkreśla CBOS na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek Polaków chcących wziąć udział w wyborach, ale niemających sprecyzowanych preferencji wyborczych. 19 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów wstrzymuje się z wyrażeniem jednoznacznego poparcia dla którejkolwiek z partii politycznych; 5 proc. zdeklarowanych wyborców "z jakichś powodów nie chce lub obawia się" ujawnić w sondażu swoje preferencje partyjne.

- W sumie zatem sympatie prawie jednej czwartej zdeklarowanych uczestników wyborów pozostają nieznane - zaznaczono.

Do lokali wyborczych w maju udałoby 75 proc. uprawnionych do głosowania, o dwa punkty procentowe więcej niż w kwietniu.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#wybory parlamentarne #polityka #Polska #Sejm #parlament

Michał Kowalczyk
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo