Polska pianistka wśród laureatów nagród Pro Cultura Minoritatum Hungariae

Mieszkająca na Węgrzech polska pianistka Izabela Darska znalazła się wśród laureatów nagród Pro Cultura Minoritatum Hungariae, przyznawanych w uznaniu zasług na rzecz żyjących na Węgrzech narodowości.

pixabay

Jak poinformowało podczas poniedziałkowej uroczystości wręczenia nagród, Darską wyróżniono w uznaniu jej zasług w pielęgnowaniu twórczości Fryderyka Chopina oraz za działalność jako pedagoga muzycznego.

Założona przez Darską Fundacja im. Gyoergya Ferenczyego organizuje na Węgrzech międzynarodowe konkursy chopinowskie dla młodzieży w różnych grupach wiekowych, a także koncerty, przede wszystkim zwycięzców swoich konkursów, zarówno na Węgrzech, jak i w Polsce.

„Jestem bardzo zaszczycona, że przyznano mi tę nagrodę. Odbiorę ją w późniejszym terminie, ponieważ dzisiaj jestem jeszcze za granicą”

– powiedziała Darska.

Oznajmiła, że organizuje na Węgrzech dwa rodzaje konkursów chopinowskich od 2004 roku.

„Jeden startował od razu jako międzynarodowy i odbywa się co dwa lata. W zeszłym roku po raz pierwszy nie został zorganizowany z powodu pandemii. To konkurs dla uczniów i studentów do 35. roku życia. Drugi konkurs rozpoczął swoje życie jako ogólnokrajowy, ale potem się rozszerzył, najpierw na teren tzw. Wielkich Węgier, a potem dalsze kraje. Stratują w nim uczniowie szkół podstawowych i średnich

– powiedziała pianistka.

Dodała, że w tym roku organizuje kolejny konkurs dla uczniów szkół w listopadzie. „Mam nadzieję, że uda się go zorganizować na żywo” – powiedziała.

W uroczystości wręczenia nagród, która odbywała się w ograniczonym gronie z uwagi na pandemię koronawirusa, uczestniczyła m.in. przewodnicząca samorządu polskiego na Węgrzech Maria Felfoeldi.

Jak podkreślił na uroczystości wicepremier Zsolt Semjen, uważa on wyrażenie „mniejszość narodowa” za „wyjątkowo niefortunne i deprecjonujące”, bo kojarzy się z czymś mniejszym, „a narodowości mieszkające na Węgrzech nie są od nikogo mniejsze”. Jak dodał, społeczność narodowa może być mniejsza liczbowo, ale pod względem wartości, kultury i ducha – większa.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo