E-skierowania dla 16 i 17-latków

Wystawiliśmy ok. 500 tys. e-skierowań na szczepienie przeciw COVID-19 nastolatkom w wieku 16 i 17 lat. Zarejestrowało się na nie około 25 tys. – przekazał rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

"W nocy wysłaliśmy e-skierowania do około 500 tys. młodych ludzi w wieku 16 i 17 lat. Do tej pory zarejestrowało się na szczepienie w graniach 25 tys. osób"

– podsumował pierwsze godziny uruchomienia zapisów na szczepienia tej grupy wiekowej Andrusiewicz.

Przypomniał, że na stronach gov.pl dostępny jest formularz zgłoszeniowy, który warto wydrukować i wypełnić jeszcze przed wizytą w punkcie szczepień. Niezbędna jest też zgoda opiekuna prawnego.

"Dla każdego kto zechce zgłosić się na szczepienie, wymagany jest PESEL rodzica i numer dowodu osobistego"

– powiedział rzecznik.

Zaznaczył, że istnieje spore prawdopodobieństwo, że osoby jeszcze młodsze, czyli w wieku 12-15 lat, będą mogły być wkrótce szczepione. Dodał, że producent Comirnaty – szczepionki koncernu Pfizer/BioNTech – złożył już do oceny Europejskiej Agencji Leków (EMA) badania skuteczności i bezpieczeństwa szczepień w tej grupie wiekowej. Podkreślił, że decyzja w tej sprawie powinna zapaść w połowie czerwca.

"Wszystko wskazuje na to, że będzie to decyzja pozytywna"

– powiedział. Wskazał, że badania te pokazują, że szczepionka w tej grupie ma niemal stuprocentową skuteczność.

W Polsce jest 1,4 mln osób w wieku od 15 do 18 lat, w tym 365 tys. osiemnastolatków. Rejestrację dla wszystkich osób pełnoletnich uruchomiono w niedzielę 9 maja. Wcześniej trwały zapisy wybranych grup wiekowych.

Andrusiewicz, odnosząc się do szczepień seniorów zauważył, że około 73 proc. osób powyżej 70 lat jest już zaszczepionych, a to oznacza, że "jeszcze trochę pracy przed nami". W grupie 60-70 lat sytuacja jest nieco gorsza. Zachęcił seniorów do szczepień i do przepisywania się na wcześniejsze terminy.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#koronawirus #Polska

mg
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo