Ashwagandha – czym jest i jaki ma wpływ na nasz organizm?

Ashwagandha, czyli inaczej witania ospała, to roślina, której właściwości oraz lecznicze działanie wykorzystywane jest od lat w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej. W lecznictwie swoje zastosowanie znalazły korzeń oraz owoce tej rośliny, które zwiększają siły witalne jednocześnie poprawiając pracę umysłu. Na czym polega fenomen ashwagandhy? Jakie wykazuje działanie i skutki uboczne?

zdjęcie ilustracyjne/ pixabay.com/@monicore

Czym jest ashwagandha?

Ashwagandha, znana również jako indyjski żeń szeń bądź witania ospała to roślina, która dzięki leczniczemu działaniu oraz swoim właściwościom znalazła zastosowanie w medycynie ajurwedyjskiej, głównie jako środek na artretyzm, gruźlicę, zapalenie oskrzeli, astmę, bielactwo, zaburzenia snu, bóle kręgosłupa, zaburzenia miesiączkowania, czkawkę i przewlekłe choroby wątroby. Według doniesień naukowych ashwagandha rzeczywiście może okazać się pomocna w przypadku niektórych z tych i innych chorób. Wszystko dzięki zawartości kilku związków. W zielu rośliny można znaleźć witanolidy, alkaloidy, flawonoidy, sitoinozydy, fitosterole i kumaryny.
                                                                                                   
 Jak działa ashwagandha?

Żeńszeń indyjski to adaptogen, czyli substancja, która ułatwia przystosowanie się organizmu do niekorzystnych warunków środowiskowych. Adaptogeny to substancje pochodzenie naturalnego, które są bezpieczne i wykazują działanie tonujące oraz normalizujące na procesy fizjologiczne organizmu. Witania ospała wykazuje działanie antystresowe, uspokajające i przeciwlękowe. Ashwagandha wzmacnia odporność na stres i pomaga w zachowaniu prawidłowego samopoczucia psychicznego oraz fizycznego. Roślinę można z powodzeniem stosować przy zaburzeniach snu oraz w przypadku bezsenności. Odnotowano również, że ashwagadha poprawia jakość snu, dzięki czemu może stanowić alternatywę dla leków nasennych, jednocześnie nie wywołuje skutków ubocznych, jak uzależnienie, ból głowy czy skórnych reakcji alergicznych. Ponadto ashwagandha obniża poziom kortyzolu we krwi, czyli hormonu stresu.  

Właściwości ashwagandhy

Ashwagandha wywiera szereg właściwości leczniczych:

 • działa przeciwbakteryjnie;
 • działa przeciwzapalne i antyoksydacyjne, co może okazać się pomocne w terapii nieswoistych zapaleń jelit, zapalenia stawów, zapalenia nerek;
 • witanolidy wykazują działanie przeciwnowotworowe, dzięki czemu żeń-szeń indyjski potencjalnie wspomagać leczenie czerniaka czy chłoniaka;
 • działa kardioochronnie;
 • normalizuje poziom cukru we krwi oraz w moczu;
 • wspomaga leczenie chorób neurodegeneracyjnych - choroby Parkinsona, Alzheimera;
 • zwiększa produkcję plemników i poprawia ich ruchliwość, może mieć zastosowanie w leczeniu niepłodności męskiej; 
 • wykazuje pozytywny wpływ na libido;
 • ma normalizujący wpływ na hormony tarczycy;
 • obniża całkowity poziom cholesterolu we krwi;
 • łagodzi objawy okołomenopauzalne - wahania nastroju, problemy ze snem;
 • dzięki zawartości żelaza ma swoje zastosowanie w leczeniu anemii. 

Ashwagandha to cenny adaptogen również dla sportowców. Stosowana przed treningiem może zwiększać siłę i wytrzymałość fizyczną, poprawiając napięcie mięśniowe, dodając energii i witalności. Wykazuje także efekt anaboliczny. Jako adaptogen wspomaga organizm w przystosowaniu się do stresu wysiłkowego, a po zakończonym treningu redukuje niekorzystne efekty stresu oksydacyjnego, regeneruje mięśnie oraz działa przeciw ich niedotlenieniu.

Ashwagandha – przeciwskazania i skutki uboczne jej stosowania

Suplementy diety z ashwagandhą są przeciwwskazane dla kobiet ciężarnych, karmiących oraz dla dzieci. Ostrożność powinny zachować również osoby przyjmujące leki nasenne, uspokajające, przeciwlękowe –  żeń-szeń indyjski może nasilać ich działanie. Preparaty z ashwagandhą są raczej dobrze tolerowane, dlatego nie wykazuje istotnych działań niepożądanych. 

Stosowanie ashwagandhy

Jak stosować ashwagandhę? Zgodnie z uchwałą Zespołu do Spraw Suplementów Diety z 2020 roku sproszkowany korzeń ashwagandhy należy stosować w dawce mniejszej niż 3g na dobę, przy czym maksymalna zawartość witanolidów w zalecanej dziennej porcji produktu wynosi 10mg.

Według WHO dawkę terapeutyczną stanowi ilość odpowiadająca od 3 do 6g sproszkowanego surowego korzenia.

Przed rozpoczęciem kuracji pamiętajmy o tym, że ashwagandhę należy stosować przez dłuższy czas – około 6-8 tygodni, aby były widoczne efekty. Po zakończeniu kuracji należy zrobić około miesięczną przerwę, aby nie przyzwyczaić organizmu. Preparaty należy przyjmować po posiłku. Szacuje się, że efekty są obserwowalne po około 2-3 miesiącach stosowania. 

 

 

Źródło: doz.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo