Marsalisowie przyjadą do Polski!

Wybitni amerykańscy muzycy jazzowi Wynton Marsalis oraz Brandford Marsalis wystąpią na początku lata w Polsce. Wynton, trębacz i kompozytor na Bielskiej Zadymce Jazowej, a Brandford Marsalis, saksofonista i kompozytor na Warsaw Summer Jazz Days 2021.

You Tube

23. edycja Bielskiej Zadymki Jazzowej odbędzie się latem - w Bielsku-Białej od 23 do 27 czerwca 2021 roku.

Jak poinformowali organizatorzy LOTOS Jazz Festival 23. Bielska Zadymka Jazzowa, z powodu pandemii postanowiono tegoroczny festiwal zorganizować w nowym terminie i w nowej formule. Dla bezpieczeństwa muzyków i publiczności w Bielsku-Białej przygotowywane są sceny plenerowe i wielki namiot, gdzie koncertować będą uznane i wschodzące gwiazdy światowego i polskiego jazzu.

"Istotą i największym atutem Zadymki był zawsze, od początku wpisany w pomysł tej imprezy, bliski kontakt muzyków i publiczności. To właśnie on był jedną z przyczyn sukcesu tej imprezy. Trudno więc sobie wyobrazić Zadymkę przeniesioną do internetu"

– zaznaczono w materiałach zapowiadających festiwal.

Tegoroczna Zadymka ma być wybuchem radości, kolorów i różnorodnych gatunków muzycznych, swoistym manifestem powrotu do normalności.

"Zmieniamy termin i zmieniamy konwencję. Wychodzimy z zamkniętych sal koncertowych i klubów na świeże powietrze, w plener. Tegoroczna Zadymka przygotowywana jest w formie +open-air+, co daje największe szanse na jej realizację. Mamy nadzieje, że stanie się symbolem powracającej do naszego życia normalności"

– mówi Jerzy Batycki, dyrektor festiwalu.

Główna, festiwalowa scena ulokowana będzie w ekskluzywnym namiocie na terenach wystawowych pod Szyndzielnią, tam także zlokalizowane będzie miasteczko festiwalowe z zapleczem gastronomicznym i sanitarnym.

Otwartą, festiwalową areną będzie scena usytuowana na bielskim Rynku. "To będzie jazzowe serce miasta" – mówi Batycki. Na placu otoczonym ogródkami, wytyczona zostanie strefa dla gości festiwalu, dostosowana do obowiązujących przepisów sanitarnych. Podobnie funkcjonować będzie Scena pod Sferą.

Nową atrakcją Zadymki będzie "Noc Świętojańska na Szyndzielni". Korzystając z letniej pory roku, koncerty wyprowadzone zostaną ze schroniska na zewnątrz. Przed ustawioną na stoku Szyndzielni sceną, wyznaczona zostanie także specjalna strefa przeznaczona dla posiadaczy biletów na tę imprezę. Osoby te będą miały zagwarantowany wjazd i zjazd kolejką gondolową o określonej godzinie.

Zupełną nowością ma być "Parada Nowoorleańska", czyli zorganizowany przemarsz orkiestr i zespołów muzycznych na trasie Ratusz – Rondo Bielskiego Jazzu – Rynek.

Honorowym rezydentem festiwalu będzie Wynton Marsalis, który już gościł na Zadymce w roku 1994.

Polska publiczność poznała tego wybitnego muzyka podczas Jazz Jamboree w 1983 roku, i kiedy po jedenastu latach zapowiedziano jego kolejne trzy koncerty w naszym kraju, to oczywiste było, że wystąpił w takich prestiżowych salach, jak Filharmonia Narodowa w Warszawie i Aula Uniwersytecka w Poznaniu, ale zupełnym zaskoczeniem było miejsce inauguracji tej trasy: Kościół św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej. "Koncert Wyntona Marsalisa w Kościele św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej to był historyczny moment – zaznacza dyr. Batycki - od którego rozpoczęła się złota era jazzu w mieście, które znane było dotąd z filmowych bohaterów Bolka i Lolka i Małego Fiata a obecnie uznawane jest za jeden z najprężniejszych jazzowych ośrodków w Polsce i Europie Środkowej" – zaznacza szef festiwalu.

Wynton Marsalis to jedna z najważniejszych postaci współczesnego jazzu. Ten światowej sławy trębacz i kompozytor, jest również ogromnie cenionym nauczycielem i działaczem na rzecz edukacji muzycznej. Nazywany jest ambasadorem kultury amerykańskiej, został wyróżniony tytułami doktora honoris causa przez kilkadziesiąt uczelni. Znany jest z interpretacji zarówno muzyki jazzowej, jak i klasycznej i jako jedyny instrumentalista otrzymał w jednym roku nagrody Grammy za nagrania w tych dwóch kategoriach. Test również dyrektorem zarządzającym i artystycznym Jazz at Lincoln Center – ośrodka kultury, który swą misję promocji jazzu realizuje między innymi prowadząc własną orkiestrę, z którą koncertuje na całym świecie. Jak dotąd w Bielsku-Białej wystąpiła cała światowa czołówka muzyków jazzowych.

Podczas tegorocznej Zadymki wystąpią m.in.: Chris Botti, Włodzimierz Nahorny, Piotr Wojtasik, Piotr Damasiewicz, Wojciech Mazolewski, Wojciech Waglewski, grupa Voo Voo, Beata Przybytek i Wojciech Myrczek oraz Stanisław Sojka.

Tegoroczne festiwal Warsaw Summer Jazz Days ma się odbyć w dniach od 5 do 11 lipca. Zaplanowany jest m.in. koncert Brandforda Marsalisa, który jest jednym z najważniejszych, najbardziej wpływowych muzyków jazzowych trzech ostatnich dekad, genialnym saksofonistą, kompozytorem, wybitnym autorytetem, artystą z misją.

Grał z najlepszymi jazzmanami, np. z Blakeyem, Hancockiem, Davisem, Stingiem, prowadzi własne formacje, z którymi nagrywa epokowe albumy. "Swą grą, zdyscyplinowaną pod względem formy i ekspresji, pełną śmiałych rozwiązań melodycznych, kolorystycznych i artykulacyjnych wciąż pokazuje, jak ogromny potencjał tkwi w akustycznej formule jazzu, w jaki sposób - nie oddalając się od idiomu gatunku - można tworzyć muzykę o wysokich walorach artystycznych, nowoczesną, a przy tym otwartą na szerokiego odbiorcę" – charakteryzują styl amerykańskiego historycy jazzu. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo