USA: zaszczepieni bez obowiązkowych maseczek

Amerykańska Agencja Kontroli i Zapobiegania Chorób zniosła obowiązek noszenia maseczek przez wszystkich zaszczepionych przeciwko COVID-19. Małgorzata Schulz zapytała mieszkańców Los Angeles, co o tym myślą.

Małgorzata Schulz/Los Angeles

To co okazało się łatwe do wprowadzenia chociażby w Minnesocie, gdzie po czwartkowym komunikacie CDC zniesiono obowiązek noszenia maseczek dla zaszczepionych w trybie natychmiastowym, w innych stanach może potrwać znacznie dłużej. Do stanów tych należą: Kentucky, Washington, Zachodnia Wirginia, Newada, Illinois I Pennsylwania. 

Kalifornijczycy będą musieli poczekać na rozluźnienie obostrzeń przynajmniej do 15 czerwca.

Sytuacja jest zupełnie bezprecedensowa, ponieważ niektóre sklepy spożywcze już zezwalają na niezakrywanie ust i nosa wszystkim zaszczepionym. Pojawia się jednak zarzut, że nikt nie jest w stanie weryfikować, czy osoby poruszające się obecnie bez maseczek faktycznie przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-19.

Rochelle Walensky, przewodnicząca Amerykańskiej Federalnej Agencji Kontroli i Prewencji Chorób ogłosiła, że zaszczepieni nie muszą już nosić maseczek ani zachowywać dystansu do dwóch metrów pomiędzy osobami znajdującymi się w jednym pomieszczeniu.

Obostrzenia nadal obowiązują podczas podróży i nie wszyscy są gotowi na ich zniesienie.

Turystka odwiedzająca Miasto Aniołów stwierdziła, że ”szczepienia są dobrym rozwiązaniem ale ja na razie poza domem będę w maseczce. Myślę, że jeszcze powinnam ją nosić”.

Nawet w rodzinach są podzielone zdania na temat tego, czy po zaszczepieniu powinno się  nadal przykrywać usta i nos.

„Niektórzy moi bliscy nie chcą się zaszczepić, więc ja nadal będę chodzić w masce, ponieważ nie chcę się zarazić a także nie chcę wystawiać ich na potencjalne zakażenie. Okazuje się, że nawet po przyjęciu szczepionki mogę się zarazić”

- dodała turystka.

Jej mąż stwierdził natomiast, że „kto się zaszczepił, nie musi nosić maski.”

Natomiast pracownica służby zdrowia wyraziła opinię, że ufa ekspertom z CDC i będzie nadal postępować zgodnie z ich decyzjami.

„Jestem pielęgniarką i myślę, że jeśli ktoś jest zaszczepiony to nienoszenie maseczki jest bezpieczne. Zresztą podporządkuje się nowym rozporządzeniom”

Decyzja federalnej agencji zdrowia nie znosi jednak stanowych rozporządzeń epidemiologicznych.

Federalne władze zaskoczyły większość stanowych urzędów tą nagła decyzją, która wydaje się mieć uzasadnienie ekspertów, ale może okazać się trudna w realizacji w miejscach takich jak Kalifornia, Nowy Jork, Massachusetts i New Jersey. Władze tych stanów ustalają czy jest możliwe, aby w najbliższych dniach złagodzić obostrzenia.   

 

 

Źródło: niezalezna.pl,

#świat #koronawirus #epidemia #Amerykańska Agencja Kontroli i Zapobiegania Chorób #Los Angeles

Małgorzata Schulz - Los Angeles
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo