Z wandalami walczą... bluszczem. Sztuczne rośliny mają ochronić budynki przed graffiti

Sztuczny bluszcz ma ograniczyć dewastację, naklejanie nielegalnych plakatów czy malowanie graffiti na podporach mostu Dworcowego w centrum Poznania. Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu (ZDM) poinformował o pokryciu podpór siatkami ze sztuczną roślinnością.

pixabay.com/VLesz

ZDM podał, że o wprowadzenie takiego rozwiązania apelowali głównie przechodnie i okoliczni mieszkańcy. Most Dworcowy znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego Poznań Główny.

Zarząd przypomniał, że plakaty i wulgarne malunki pojawiały się na podporach obiektu bardzo często, czyniąc przestrzeń pod mostem mało estetyczną.

"Warto dodać, że koszty usuwania tych aktów wandalizmu były również niemałe. Dlatego też zdecydowano o pokryciu podpór sztucznym bluszczem. Postulowane rozwiązanie zostało pozytywnie zaakceptowane przez plastyka miejskiego i konserwatora zabytków. Z powodu zbyt dużego zacienienia nie zdecydowano się zasadzić naturalnego bluszczu. Istniało zbyt duże ryzyko, że może się nie przyjąć"

– podał ZDM.

Prace polegały na oczyszczeniu powierzchni podpór z plakatów, zabrudzeń, częściowym remoncie, odmalowaniu i montażu siatek ze sztucznym bluszczem do wysokości trzech metrów na przygotowanym ruszcie zamocowanym do podpór.

Tego typu rozwiązania są stosowane również na innych obiektach mostowych i wiaduktach w mieście. W znaczący sposób przyczyniły się do poprawy estetyki i do ograniczenia aktów wandalizmu.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#Poznań #Zarząd Dróg Miejskich #bluszcz #graffiti #rozrywka

bm
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo