Kto skorzysta na nowym programie Zjednoczonej Prawicy? Soboń: "Liczby mówią same za siebie"

- Jeśli patrzymy na liczby, to one mówią same za siebie. Liczba osób, które zyskają na obniżce podatków jest oczywiście nieporównywalna do tych, którzy stracą - powiedział wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń w rozmowie z redaktor Katarzyną Gójską w programie Telewizji Republika "W punkt".

Telewizja Republika

Gośćmi programu byli także: europoseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Lewicy Marek Balt oraz poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Gramatyka. 

Niepokoje wokół Planu Odbudowy 

Katarzyna Gójska zauważyła, że wiele osób czuje się zaniepokojonych propozycjami złożonymi w Nowym Polskim Ładzie. - To są na przykład osoby, które rozliczają się poprzez jednoosobową działalność gospodarczą. Wiemy, że tych osób w Polsce jest bardzo dużo - powiedziała. 

- Jeśli patrzymy na liczby, to one mówią same za siebie. Liczba osób, które zyskają na obniżce podatków jest oczywiście nieporównywalna do tych, którzy stracą 

- wyjaśnił Artur Soboń.

Koniec śmieciówek 

- Tak naprawdę to oskładkowanie śmieciówek, bo tak należy często nazwać tzw. samozatrudnienie, jest dzisiaj położone na szali wobec kosztów umowy o pracę, które będą dla pracowników i pracodawcy niższe. To znaczy ten system podatkowy sprawi, że znaczna część osób i taka jest też nasza intencja - samozatrudnionych, a de facto pracujących dla jednego pracodawcy, będzie mogła wrócić cywilizowanej formy zatrudnienia, czyli umowy o pracę

- powiedział.

Polityk wyraził nadzieję, że efekt tego będzie można zobaczyć już w ustawach podatkowych. - I to przetnie te dyskusje na temat tego, kto zyska, a kto straci, bo efekt tego będzie taki, że ci, którzy dzisiaj są na takim pseudo samozatrudnieniu, wrócą w znacznej mierze do umowy o pracę - stwierdził. 

Kwota wolna od podatku 

Redaktor prowadząca zauważyła, że pojawiają się także wątpliwości, czy podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy rocznie jest dla wszystkich. - Oczywiście jest ono dla wszystkich - zapewnił Artur Soboń. 

- Cały system będzie powodował, że 2/3 podatników zyska. 1/3 podatników będzie albo neutralna, albo poprzez składki zdrowotne będzie płaciła wyższe podatki

- wyjaśnił polityk.

 

Źródło: Telewizja Republika, Niezalezna.pl

Adrian Siwek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo