Talibowie wznowili walki w Afganistanie

Jak poinformowały afgańskie władze, w niedzielę wznowione zostały walki między siłami rządowymi a talibami w południowej prowincji Helmand. Obie strony nie przedłużyły trzydniowego zawieszenia broni, zawartego z okazji muzułmańskiego święta Id al-Fitr (Eid-al-Fitr), kończącego ramadan.

Flaga Talibanu
opracowanie własne - mt

Starcia odnotowano na obrzeżach Laszkar Gah, stolicy prowincji, która jest miejscem intensywnych walk od 1 maja, kiedy przypadał termin wycofania z Afganistanu amerykańskich wojsk, ogłoszony przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Talibowie i siły rządowe starły się po zakończeniu zawieszenia broni" - powiedział Attullah Afghan, szef rady prowincji Helmand. Dodał, że talibowie zaatakowali kilka punktów kontrolnych wokół stolicy prowincji i innych okręgów. Wznowienie walk potwierdził rzecznik armii afgańskiej.

Mimo obowiązującego przez trzy dni zawieszenia broni w Afganistanie cały czas ostatnio dochodziło do aktów przemocy. W piątek zginęło 12 osób w zamachu bombowym wewnątrz meczetu na północy stolicy Afganistanu, Kabulu. Do ataku przyznało się Państwo islamskie.

W ubiegłym tygodniu w zamachach w Afganistanie zginęło ponad 90 osób, w tym uczennice wychodzące ze szkoły, w wyniku eksplozji bomby umieszczonej w zaparkowanym przed szkołą samochodzie. Talibowie odżegnali się od tego zamachu i go potępili. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Afganistan #Talibowie #Taliban #terroryzm

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo