"To nie program wyborczy, a rządzenia". Fogiel ujawnia: Ruszamy w trasę

- Ruszamy w trasę, premier Mateusz Morawiecki będzie tutaj zaangażowany. Będziemy organizować cykl debat w całej Polsce na poszczególne tematy, które są poruszane w ramach Polskiego Ładu - powiedział w sobotę zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel.

/ Zdjęcie ilustracyjne / By Sejm RP - RZ__1223, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83392284

W sobotę w Warszawie odbyła się konwencja programowa, na której prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki zaprezentowali Polski Ład, czyli program społeczno-gospodarczy na okres pocovidowy, a którego fundamenty to m.in.: 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Wyjazdowe debaty 

PiS od przyszłego tygodnia planuje też dziesięć wyjazdowych debat, na których eksperci mają poruszać poszczególne elementy programu. Pierwsza planowana jest w Chełmie pod koniec przyszłego tygodnia. Dodatkowo planowany jest, już od poniedziałku objazd premiera Mateusza Morawieckiego po kraju, podczas którego będzie przedstawiał założenia Polskiego Ładu.

O program oraz o planowaną trasę pytano w TVP Info Radosława Fogla. Dopytywano go, czy na wypełnienie zawartych w Polskim Ładzie zapowiedzi nie trzeba więcej niż jednej kadencji u władzy.

Kiedy pierwszy rozwiązania? 

- Pierwsze rozwiązania chcemy wprowadzać już na jesieni, przynajmniej jeśli chodzi o przedstawianie projektów ustaw i traktujemy to nie jako program wyborczy; to jest program rządzenia na najbliższe dwa i pół roku. Polski Ład ma charakter pewnej przemyślanej i długofalowej strategii, chociażby jeśli chodzi o kwestię finansowania służby zdrowia; w 2023 chcemy osiągnąć poziom 6 proc. PKB, a w 2027 chcemy na ochronę zdrowia przeznaczyć już 7 proc. PKB. To pokazuje, że tutaj potrzebne jest myślenie perspektywiczne

- powiedział Fogiel.

Dodał, że "podwaliny pod realizację tego programu będą kładzione już wkrótce, ale żeby on był w pełni zrealizowany, muszą go realizować ludzie, którzy wiedzą, co robią i potrafią znaleźć przede wszystkim możliwości i środki finansowe na realizowanie tych zamierzeń".

Zaznaczył, że sobotnia prezentacja "to początek, a nie zwieńczenie naszych działań. To jest początek naszej rozmowy z Polakami".

Nowy Ład rusza w trasę

- I teraz rzeczywiście ruszamy w trasę, premier Mateusz Morawiecki będzie tutaj zaangażowany; będziemy organizować cykl debat w całej Polsce na poszczególne tematy, które są poruszane w ramach Polskiego Ładu, bo jeszcze nie wszyscy zapoznali się z naszymi propozycjami, a chcemy by one trafiły do każdego

 - powiedział Fogiel.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#parlament #polityka

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo