Polski Ład to projekt wieloletni

Polski Ład to projekt wieloletni, jednak najważniejsze ze względów finansowych rozwiązania zostaną wprowadzone szybko, chodzi przede wszystkim o kwotę wolną od podatku, ta zostanie wprowadzona w przyszłym roku - powiedział w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

W sobotę w Warszawie odbyła się konwencja programowa, na której prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki zaprezentowali Polski Ład, czyli program społeczno-gospodarczy na okres pocovidowy, a którego fundamenty to m.in.: 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Rzecznik rządu podkreślił w rozmowie z TVP Info, że Polski Ład proponuje m.in. zwiększenie do 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku, podniesienie II progu podatkowego do kwoty 120 tys. zł.

"Już PO próbuje zarzucić, że osoby najwięcej zarabiające będą diametralnie traciły. Nie, do 10 tys. zł brutto na umowę o pracę, te osoby nie tracą w żaden sposób, natomiast w przypadku składki zdrowotnej, faktycznie, chcemy zasilić fundusz zdrowia, abyśmy mogli dalej walczyć z negatywnymi skutkami koronawirusa, dlatego w przypadku działalności gospodarczej będą tam analogiczne, jak w umowie o pracę zasady płacenia składki zdrowotnej"

- mówił.

Wskazał, że Polski Ład wprowadza także kolejne środki pomocowe dla młodych rodziców, które ułatwią im powrót na rynek pracy.

Rzecznik rządu odniósł się też do zawartych w Polskim Ładzie kwestii mieszkaniowych. "To państwo będzie, w ramach gwarancji bankowych, gwarantowało wkład własny przy kredycie na zakup mieszkania. Jeśli osoba ma zdolność kredytową, może od razu wziąć kredyt, bez posiadania żywej gotówki" - mówił. Wskazał też, na zapowiedziane w programie dodatkowe wsparcie dla kredytobiorców posiadających więcej niż jedno dziecko.

Pytany o perspektywę czasową realizacji Polskiego Ładu, zaznaczył, że to projekt wieloletni.

"Najważniejsze ze względów finansowych rozwiązania zostaną wprowadzone szybko. Chodzi przede wszystkim o kwotę wolną od podatku, ona będzie wprowadzona już w przyszłym roku. Wtedy chcemy przyjąć także pakiet ustaw chociażby w polityce mieszkaniowej"

- mówił. Odnosząc się do zapowiadanych programów inwestycyjnych, zaznaczył, że są to założenia wieloletnie.

Müller wyraził też nadzieję, że opozycja poprze propozycje Polskiego Ładu. "W kontrze do tego, co dzieje się na skłóconej ze sobą opozycji, Zjednoczona Prawica przedstawia kolejną deklarację programową, jasny sygnał programowy i gospodarczy poprzez podpisanie wspólnej deklaracji liderów Zjednoczonej Prawicy. To bardzo dobra wiadomość, stabilizacja rządów do końca kadencji i mam nadzieję sukces w kolejnych wyborach" - podkreślił rzecznik rządu.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo