Nowy Polski Ład zmieni polską gospodarkę. Co jest najciekawsze z punktu widzenia ekonomisty?

- W programie zawartych zostało bardzo wiele elementów. Z punktu widzenia ekonomisty najciekawsze wydaje się to, o czym mówił pan premier Gowin, czyli wsparcia dla polskich przedsiębiorców - ocenił Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK w rozmowie z portalem Niezależna.pl.

Telewizja Republika

Nowa polityka eksportowa 

Jarosław Gowin podczas prezentacji programu zapowiedział, że we wrześniu ogłoszona zostanie nowa polityka eksportowa, zawierająca "konkretne elementy wsparcia" kredytowego, organizacyjnego, promocyjnego dla polskich produktów.

- To bardzo istotny element, który powinien zwiększyć obecność polskich eksporterów z polskim kapitałem przede wszystkim za granicą. To jest bardzo ważny kierunek polityki rozwojowej w Polsce. On powinien być zdecydowanie wzmacniany i kontynuowany

- powiedział Mateusz Walewski. 

Polski Nowy Ład to także szereg nowych programów inwestycyjnych. - Zwrócę uwagę także na program inwestycyjny podobny do innych programów ogłaszanych w innych krajach Unii Europejskiej, czy w Stanach Zjednoczonych. Usłyszeliśmy bardzo dużo wsparcia inwestycji lokalnych, inwestycji w małych miejscowościach, inwestycji na wsiach. To jest taki element wyrównywania poziomu życia pomiędzy Polakami mieszkającymi na terenach wiejskich oraz wielkomiejskich 

-  zauważył ekspert. 

Zmiany w podatkach 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział ponadto zmianę w systemie podatkowych. Kwota wolna od podatku zwiększona zostanie do 30 tysięcy miesięcznie, natomiast próg podatkowy zostanie zwiększony z 85 tys do 120 tys. zł. - Nowy Polski Ład zakłada reformę systemu podatkowego, środki na polską młodzież, na rozwój rolników - zapowiedział szef rządu. 

- To realizacja od dawna omawianych w Polsce sposób opodatkowania pracy - z degresywnego na progresywny 

- ocenił. 

 

 

Źródło: Niezalezna.pl

Adrian Siwek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo