Ustawa o bonie mieszkaniowym

Projekt ustawy o bonie mieszkaniowym, który wkrótce trafi do konsultacji, zakłada m.in., że wysokość bonu będzie zależna od liczby osób w rodzinie; nie będzie kryterium dochodu czy wieku - mówił wicepremier i szef MRPiT Jarosław Gowin podczas sobotniej konwencji, prezentującej Polski Ład.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/Skitterphoto/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

W sobotę podczas konwencji programowej zaprezentowano tzw. Polski Ład, czyli nowy społeczno-gospodarczy program na okres pocovidowy, który firmują partie tworzące Zjednoczoną Prawicę.

Jak poinformował Gowin, opisując wkład Porozumienia w program, w ministerstwie rozwoju, pracy i technologii przygotowano ustawę o bonie mieszkaniowym. "Gotowa ustawa zostanie wkrótce poddana pod konsultacje społeczne" - podkreślił.

Według wicepremiera, bon będzie przyznawany bez jakichkolwiek kryteriów wieku, kryterium dochodowego czy kryterium powierzchni.

100 tys. dla rodziny z trójką dzieci

"Wysokość bonu mieszkaniowego będzie uzależniona tylko od jednego wskaźnika: liczby osób, które składają się na tę rodzinę: im więcej dzieci, tym ten bon mieszkaniowy będzie wyższy. Również ten wskaźnik będzie wzrastał w przypadku osób z niepełnosprawnością"

- opisywał. We wskazanym przez niego przykładzie rodzina z trójką dzieci otrzyma 100 tys. bezzwrotnego wsparcia finansowego. Będzie mogła te środki przeznaczyć na lokal w spółdzielni, w Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych, lub wykorzystać je środki na kupno mieszkania czy budowę domu.

"Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe powstają jak grzyby po deszczu i źródłem sukcesu tego projektu, polegającego na budowie mieszkań o dobrym standardzie i umiarkowanym czynszu, mieszkań adresowanych przede wszystkim dla młodych rodzin, jest z jednej strony włączenie w to działanie samorządów, z drugiej zaś strony duże dofinansowanie ze strony państwa. Z różnych programów mieszkaniowych finansujemy do 60 proc. kosztów inwestycji"

- opisywał Gowin.

Wskazał, że jedna z pierwszych Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych powstała w Stalowej Woli, gdzie wkrótce rozpocznie się budowa osiedla na 1250 mieszkań, której łączny koszt to 180 mln zł, z czego 120 gwarantują środki z budżetu państwa.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Polska #gospodarka ##PolskiŁad

mg
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo