location.href="https://filarybiznesu.pl/cyfrowy-skok-w-polskim-ladzie/a10128"; "/> location.href="https://filarybiznesu.pl/cyfrowy-skok-w-polskim-ladzie/a10128"; "/>

Cyfrowy skok w Polskim Ładzie

geralt
pixabay.com

Satelitarny system obserwacji, powszechny dostęp do szybkiego internetu, superkomputery, więcej e-usług i likwidację opłaty skarbowej od nich, powszechny system e-doręczeń - zapowiedziano w programie społeczno-gospodarczym „Polski Ład” Zjednoczonej Prawicy.

Przedstawiony w sobotę program zapowiada w obszarze cyfryzacji m.in. budowę polskiego Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi. Ma to być pionierski projekt, dzięki któremu Polska znajdzie się w gronie państw z samodzielnym potencjałem satelitarnym.

System ten ma dać administracji informacje o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa narodowego, i być krokiem ku zwiększenia suwerenności informacyjnej i technologicznej. Wdrożenie systemu poszerzy także możliwości ochrony środowiska, racjonalnego planowania przestrzennego oraz zarządzania uprawami - zapowiada się w „Polskim Ładzie”.

Pada tam również obietnica zapewnienia do 2024 r. każdemu gospodarstwu domowego dostępu do szerokopasmowego internetu, z możliwością modernizacji do prędkości rzędu gigabitów na sekundę. Pojawia się też zapowiedź eliminacji „białych plam” zasięgu telefonii komórkowej.

Komunikacja z urzędami - według programu - będzie stale uzupełniana o takie narzędzia, jak system kolejkowania, tele- i wideowizyty, czy chatboty i voiceboty instytucji publicznych udzielające porad.

Zakłada się, że odsetek Polaków korzystających z internetu w kontaktach z administracją zwiększy się do 2023 r. na skutek promocji e-usług do 60 proc., a co drugi Polak będzie posiadał Profil Zaufany. Obywateli, którzy zdecydują się na realizowanie usługi publicznej w formie cyfrowej, zwolnimy z opłaty skarbowej - podkreśla się w programie.

Pada też zapowiedź powszechnego stosowania cyfrowej tożsamości w codziennym życiu, oraz upowszechnienia e-doręczeń. Zamiast wizyty w urzędzie lub osobistego odbierania listu poleconego, obywatel załatwi tę samą sprawę jednym kliknięciem myszy, bez względu na miejsce pobytu - wskazuje się w „Polskim Ładzie”. Pada też zapowiedź konsekwentnych inwestycji w informatyzację wymiaru sprawiedliwości.

W ramach rozpowszechniania technologii chmurowej zapowiada się mechanizm wsparcia finansowego dla małych i średnich przedsiębiorców oraz instytucji publicznych, chcących jej wdrażać, a także przekazanie gminom system prowadzenia i zarządzania urzędem z wykorzystaniem rozwiązań chmurowych.

„Nowy Ład” ma również zakładać włączenie do strategicznych zasobów Polski superkomputerów. Państwo polskie ma je wykorzystywać m. in. na potrzeby sztucznej inteligencji, w tym także dla biznesu i przemysłu, technologii kosmicznych, meteorologii, czy tez˙ modelowania kryzysowego.Artykuł pochodzi ze strony filarybiznesu.pl

 

Źródło: filarybiznesu.pl

#Filary Biznesu

redakcja FilaryBiznesu.pl
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo